JEMGYÝET

Aşkabat’ta Özbekistan Kültür Günleri

Türkmenistan’ın iki ayrı kentinde Aşkabat ve Daşoğuz’da Özbekistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlendi. Türkmenistan’ın en yakın komşularından Özbekistan Kültür Günleri açılış töreni, Aşkabat’taki Mukamlar Köşkü’nde yapıldı. Törene, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Tanzila Narbayeva öncülüğündeki kalabalık Özbek heyeti yanı sıra Türkmenistan kültür ve sanat çalışanları, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler ve basın mensupları katıldı.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Tanzila Narbayeva yaptığı konuşmasında, bu tür etkinliklerin iki ülkenin çok eskilere dayanan tarihi ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkardığını ve kültürel bağlarını güçlendirdiğini kaydetti. Özbek yetkilisi ayrıca, her iki ülke Devlet Başkanı’nın yakından himayeleri sonucunda ülkeler arasındaki münasebetlerin daha sağlam temeller ile sürdürüldüğünü ve bu münasebetlerde kültürel ilişkilere büyük bir oranda önem verildiğini ifade etti.

Daha sonra Mukamlar Köşkü’nde Özbek sanatçılarının konser programı düzenlendi. Özbek folklor ekiplerinin gösterileri büyük bir beğeni topladı.

Türkmenistan’da birkaç defa sahne alan ve Aşkabat 2017 Oyunları kapanış töreninde seyircileri çoşturan Farhod ve Şirin grubunun seslendirdiği parçalar ve Navruz folklor ekibinin gösterileri büyük alkış aldı.

Ayrıca, Türkmen vatandaşlarının kendisini yakından tanıdığı çok defa Aşkabat’ta konser veren Özodbek Nazarbekov da sevilen şarkılarıyla programı neşelendirdi.

Özbek heyeti, Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nda kabul edildi. Kabulde, iki ülke arasındaki kültür ve sanat işbirliği değerlendirildi.

Özbekistan Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında sergiler, Özbek filmleri gösterimi yapıldı. Kapanış töreni, Daşoğuz vilayetinde yapıldı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler