JEMGYÝET

Aşkabat’ta müzik festivali

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat “Antik müzik sanatı kaynakları” konulu uluslararası festivale ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Türkiye başta olmak üzere Rusya, ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Japonya, Kore, Hindistan, İran, Afganistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan müzikologlar filologlar, sanat ve kültür dünyası temsilcilerinin katıldığı festivalin açılış töreni Mukamlar Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın organize ettiği bu kültürel etkinlik, 2018 yıl için ilan edilen Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılının önemli organizasyonlarından birisini teşkil etti. Türkmenistan, bu İpek Yolu güzergahındaki birçok ülkenin sanat dünyası temsilcilerini bir araya getirerek, halkların arasındaki kültürel bağların pekişmesi sağlamaktadır.

Mukamlar Köşkü’ndeki açılış törenine hükümet üyeleri, kültür sektörü yetkilileri, kültür ve sanat dünyası temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı. Kültürel etkinlik kapsamında düzenlenen bilimsel konferansa; Rusya, ABD, Japonya, Fransa, Kore, İran, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan uzmanlar ve bilim adamları katıldı.

Smithsonian Enstitüsü'nde (ABD) Asya Ülkeleri Kültürleri Programının Direktörü Paul Michael Taylor, insanlığın manevi mirasının köklerinin öğrenilmesinde mevcut uluslararası forumun önemli olduğunu kaydetti. Forumda Azerbaycan Müzik Kültürü Devlet Müzesi Direktörü Alla Bayramova, Rus Sanat Tarihi Enstitüsü (St. Petersburg) kıdemli araştırmacısı Naila Glazunova, Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi Çingiz Aytmatov'un adını taşıyan Dil ve Edebiyat Enstitüsü üst düzey araştırmacısı Raziya Syrdibaeva, Kore Cumhuriyeti Asya Kültür Merkezi'nin sahne sanatları bölüm başkanı Kim Heyong, Doğu ulusal müzik aletleri Fransız sanatçısı Iban Perre sunumlar yaptı.

Mahtumkuli Ulusal Müzik ve Drama Tiyatrosu’nda dostluk konseri düzenlendi. Konserde yerli ve yabancı sanatçılar sahne aldı.

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri