DÜNÝÄ

Aşkabat’ta “Cumhuriyet Resepsiyonu”

Türkiye Cumhuriyetinin Cumhuriyet Bayramı Aşkabat’ta kutlandı. Dün Mahtumkuli Müzikal Dram Tiyatrosunda Golden Horn Brass konseri düzenlenmişti. Bugün de Türkiye Cumhuriyetinin 95. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu resepsiyon verdi. Yıldız otelde düzenlenen Resepsiyonda Türkmen tarafından üst düzey katılım oldu. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı Ç. Gılcov’un teşrif ettiği resepsiyona yabancı misyon şefleri, Türk işadamları, Büyükelçilik ve Aşkabat Türkmen-Türk ortak okulu mensupları, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi Genel yayın yönetmenin de bulunduğu Türkmenistan’da akredite yabancı basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyon Türkmen-Türk milli marşlarının okunmasıyla başlandı. Marşları Golden Horn Brass ekibi icra etti.

Resepsiyonda ilk önce Aşkabat Büyükelçisi Kapucu bir konuşma yaptı. İşte Aşkabat Büyükelçisinin konuşmasından satır başları :

 

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıcını teşkil eden bu önemli günde, Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümümüzü kutlarken, aramızda bulunarak sevincimizi paylaştığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.
 • Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin, Atatürk’ün önderliğinde verdiği emsalsiz ölüm-kalım mücadelesinin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı eserdir.
 • 13 milyonluk bir halk tarafından imkânsızlıklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bugün büyük bir devlete dönüşmüş, 80 milyona ulaşan genç ve eğitimli nüfusu, rekabetçi işgücü, dinamik özel sektörü, gelişmiş yüksek teknolojik altyapısıyla büyük kalkınma atılımlarını başarıyla hayata geçirmiş, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmiştir.
 • Türkiye, artan imkân ve kabiliyetleri çerçevesinde, gerek yakın çevresinde gerek uluslararası düzeyde güvenlik, istikrar ve refahın sağlanması amacıyla, dış politikasını “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi ve "Girişimci ve İnsani" bir yaklaşımla yürütmektedir.  
 • OECD rakamlarına göre ülkemizin 2017 yılı sonu itibarıyla  resmi kalkınma yardımları 8,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun içinde en büyük payı 7,2 milyar ABD Dolarıyla insani yardımlar almaktadır.
 • Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre, ülkemiz 2017 yılında yaptığı 7,2 milyar ABD Doları tutarındaki insani yardımla dünyanın en cömert ülkesi (milli gelirin %0,85’i) konumunu korumuş, dünya sıralamasında ilk sırayı almıştır.
 • Dünyanın 17. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye, en güçlü ekonomilerin temsil edildiği G-20’nin faal bir üyesi olarak, 2023 hedefleri doğrultusunda ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmeye devam etmektedir. Türkiye ekonomisi, 2023 için belirlediği 500 milyar dolar ihracat, 25.000 dolar kişi başı gelir ve 2 trilyon dolarlık milli gelir hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.
 • Tek millet, iki devlet olan kardeş Türk ve Türkmen halkları arasında güçlü bir tarihi, kültürel, dil, din ve kan bağı mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan arasındaki kardeşçe ilişkiler “bir millet, iki devlet”  anlayışıyla uzun ve köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığın kazanılmasının ardından Türkmenistan’ı ilk tanıyan ve ilk diplomatik misyonu açan ülke olmanın ayrıcalığını ve gururunu her zaman yaşamaktadır. Türkiye ayrıca, Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık statüsünü de ilk destekleyen ülkeler arasında yer almış,  Türkmenistan’ı bağımsızlığının tahkimine yönelik adımları gönülden desteklemiştir.
 • Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak çıkarlar üzerine kurulmuştur. Türkiye, Türkmenistan’ın ekonomik ve sosyal kalkınma projelerine, aktif tarafsızlık politikasına tam destek vermekte ve bu politikaların Türkmen halkının refahına ve gelişmesine çok büyük katkı sağladığına inanmaktadır. Türkiye ve Türkmenistan, Birleşmiş Milletler ile diğer uluslararası ve bölgesel örgütler nezdinde de, dünya barışı ve istikrarı için, özellikle bölgesel konularda örnek bir işbirliği içerisindedir.
 • Türkmenistan’ın bağımsızlığının ilk yıllarından bu yana, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler siyasi, ticari ve ekonomik, eğitim, kültürel, sosyal ve diğer alanlarda gelişerek sürdürülmüştür. Bugüne kadar iki ülke arasında bu alanlardaki yoğun işbirliğinin hukuki temellerini oluşturan, yüzden fazla ikili anlaşma imzalanmıştır. 
 • Tarihi İpekyolu güzergâhının üzerinde bulunan Türkiye ve Türkmenistan ikili ilişkilerinde yakalanan bu ivmenin en somut örneklerinden birini, mükemmel seviyedeki ticari ve ekonomik işbirliğimiz oluşturmaktadır. İkili ticaret hacmimiz 2017 yılında yaklaşık 1,5 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir.  Türkmenistan’da bulunan Türk şirketleri, Devlet Başkanı Ekselansları Gurbangulu Berdimuhamedov’un liderliğinde yürütülen Türkmenistan’ın kalkınma hamlesine, Türkmen kardeşleriyle birlikte katkı sağlamaya devam etmektedirler.
 • Türkmenistan-Türkiye ilişkilerinde, iki ülkenin sahip olduğu ortak kültür mirası özel bir öneme sahiptir. Kültürel alandaki işbirliği Türkmen ve Türk halklarının kardeşliğini pekiştirmekte, ortak değerler ve geleneklerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamaktadır. Dönüşümlü olarak gerçekleştirilen kültür günleri, “Türkmenistan: Tarihi İpek yolunun Kalbi” temasıyla düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri, ki bu çerçevede dün akşam Mahtumkulu tiyatrosunda Golden Horn Brass grubu bir konser gerçekleştirmiştir, Türk ve Türkmen halkları arasındaki kültürel yakınlığı daha da derinleştirmektedir. Ayrıca, Türkmenistan’da düzenlenen bilimsel ve kültürel konferanslara, seminerlere, festivallere ve yarışmalara Türkiye düzenli olarak katılmaktadır.
 • Bu vesileyle, ikili ilişkilerimizin gelişmesine büyük katkı sağlayan, çalışmalarımızda bizlere yol göstererek önümüzü açan, yapıcı ve verimli bir diyalog ortamı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Devlet Başkanı Ekselansları Gurbangulu Berdimuhamedov’a huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.
 • Ayrıca Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Dünya Halter Şampiyonası 20 sporcu ile iştirak edeceğiz. Katılımcı tüm ülke sporcularına başarı dileklerimi iletiyorum.

 

Aşkabat Büyükelçisi daha sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu. Sayın Erdoğan’ın mesajından sonra söz alan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı Gılıcov, Türkmenistan’ın adından Türkiye Cumhuriyetinin Bayramı nedeniyle kutladı. Türkmen-Türk dostluk ve kardeşlik ilişkilerine vurgu yapan Gılıcov, bu ilişkilerin daha ileri seviyelere ulaşacağına inandığını ifade etti. Golden Horn Brass ekibinin resepsiyon esnasındaki performansı büyük alkış aldı. Resepsiyonda Türk mutfağından leziz yemekler ısmarlandı.

Ýene-de okaň

Mohammad Galibaf täzeden Eýranyň Mejlis başlyklygyna saýlandy

Nepally dagçy 30-njy gezek Ewereste çykdy

Türkmenistanyň we Gazagystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan 13-nji “ClasicFest” festiwalyna gatnaşdy

Täjigistanyň Premýer-ministri Arkadag şäherine baryp gördi

Kaliforniýanyň Dawis şäherinde Türkmenistan tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri