JEMGYÝET

Aşkabat’ta Birleşmiş Milletler yeni ofis binası açıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon, Aşkabat’ta bulunan BM temsilciliğinin yeni ofis binasının açılış törenine katıldı.  

Açılış törenine, hükümet üyeleri, Türkmenistan’daki uluslararası örgüt temsilcileri, Aşkabat’taki global ulaştırma konferansının katılımcıları iştirak etti.

BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Jasinta Barrins, Genel Sekreter Ban ki-moon’a Türkmenistan’daki yabancı temsilciliklerin başkanları ile tanıştırdı. Daha sonra ofis binasının önündeki meydanda Türkmenistan ile BM bayrağı göndere çekildi.

Törende konuşan Sayın Devlet Başkanı, BM’nin Aşkabat temsilciliğinin yeni binasının ikili işbirliğinin geliştirilmesinde yeni etabın başlangıcı olacağını ifade etti. Türkmen Lider, BM ile Türkmenistan’ın ileri sürdüğü uluslararası girişimler kapsamında ortak projelerin hayata geçirildiğini ve sözkonusu projelerin barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasına hizmet ettiğini kaydetti.

Türkmen Lider, gelecekte de saygın uluslararası örgütler, özellikle BM ile işbirliğinin devam ettirilmesine önem vereceklerini belirtti.

Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı ve BM Genel Sekreteri açılış kurdelesini keserek, binanın açılışını gerçekleştirdi. Resmi heyet, ofis binasında BM çalışanları için hazırlanan odalardaki imkanlar ile tanıştı. BM binasında çeşitli görüşmelerin yapılması için bütün imkanların oluşturulduğu kaydedildi.

Tören sonrasında Sayın Devlet Başkanı, Türkmenistan Hükümeti adına BM Aşkabat Temsilcisine otomobil hediye etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Belarusyň Premýer-ministrini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýanyň Hökümet Başlygyny kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Gyrgyzystanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygyny kabul etdi

Türkmenistan Merkezi Aziýanyň zenan ýolbaşçylarynyň Dialogyna gatnaşýar

“Baýeri” durduran “Atalanta” Ýewropa Ligasynyň kubogyny gazandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Seýed Ebrahim Raisiniň soňky ýoluna ugratmak dabarasy gatnaşdy

Ata Watan Eserleri