JEMGYÝET

Aşkabat’ta Belarus Büyükelçiliği törenle açıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Aşkabat’ta resmi ziyarette bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılış törenine katıldı.

Liderler açılış kurdelesini keserek, büyükelçilik binasını açtı. Sözkonusu büyükelçilik binasının açılması iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde sürdürüldüğünün bir göstergesi olduğu açıklandı. Törende konuşan konuk Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Türkmenistan ile olan yakın münasebetlerine değer verdiklerini ve bir yıl önce Belarus’un başkenti Minsk kentinde Türkmenistan’ın Büyükelçiliğinin açıldığını ifade etti.

Açılış törenine, iki ülke hükümet üyeleri, Türkmenistan’daki yabancı büyükelçiler ve diğer misafirler katıldı. Çocuk folklor ekipleri gösteriler sundu. Belarus’un Aşkabat Büyükelçisi Oleg Tabanyuhov, Devlet Başkanlarına büyükelçilik binası hakkında bilgi verdi. Daha sonra Liderler büyükelçilik binasında ağaç diktiler.

Belarus ile Türkmenistan karşılıklı olarak başkent şehirlerde 2011 yılında imzalanan hükümetlerarası anlaşma çerçevesinde büyükelçilik binalarının inşa edilmesi için arsa verdi.  Belarus tarafında Aşkabat’ın güney kısmında 0,73 hektar alan tahsis edildi. Bu alanda büyükelçilik kompleksi inşa edildi. Büyükelçilik binası 2 katlı ana binadan, elçilik personeli için 8 daireli konut, garaj ve diğer tesislerden oluşuyor. 

Büyükelçilik binasının projesi, Minsk'te Türkmenistan Büyükelçiliği binasının da projesini hazırlanan tanınmış Türk Rönesans İnşaat şirketi tarafından hazırlandı ve Belarus şirketi tarafından inşa edilmiştir. Büyükelçilik binasının dış cephesi mermer ile kaplanmıştır. Başkent Aşkabat beyaz mermerli Guinnes Rekorlar Kitabına girmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri