JEMGYÝET

Aşkabat’ta AKB ile enerji projelerine imza atıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bugün düzenlenen Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği (CAREC) Programı’nın 17.Bakanlar Konferansı kapsamında enerji projelerine imza atıldı. Söz konusu projeler, Asya Kalkınma Bankası tarafından finanse edilecek.

Yıldız otelinde gerçekleştirilen konferansta Türkmenistan'ın elektrik sistemini güçlendirmek ve Tacikistan'ın Orta Asya enerji sistemine yeniden bağlanması projelerine yönelik anlaşmalara imza atıldı. Konferansa CAREC Programı’na üye ülkeler yanı sıra Asya Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Para Fonu gibi pek çok uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Asya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu, Türkmenistan’a elektrik sistemini güçlendirmesi ve komşu ülkelere elektrik ihracatını arttırması için 500 milyon dolar tutarında kredi verme kararını onayladı. Bu karar kapsamında CAREC Konferansı kapsamında kredi anlaşması imzalandı.

Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao 2001 yılından bu yana CAREC Programı’nın 32,9 milyar dolar değerinde ulaştırma, enerji ve ticaret alanlarında 190 bölgesel projeyi finanse ettiğini, bunun 1,9 milyar dolarının Asya Kalkınma Bankası, 13,4 milyarının Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası gibi diğer uluslararası finans kuruluşlardan tarafından sağlandığını ve 7,6 milyarın ise CAREC üye ülke hükümetleri tarafından karşılandığını ifade etti.

Nakao ayrıca, Asya Kalkınma Bankası’nın bu sene CAREC ülkelerine (Çin dışında) ulaştırma, enerji, eğitim, su temini ve sıhhi tesisat, kentsel planlama, ticaret gibi alanlardaki projelere 4,7 milyar dolar yardım vermeyi planladığını belirtti.

Aşkabat'taki bakanlık konferansının sonucunda, 2030'a kadar ticaret alanında CAREC Entegre Programı ve 2018-2020 için üç yıllık stratejik eylem planı kabul edildi.

Bu arada, Asya Kalkınma Bankası Tacikistan Hükümetine Orta Asya enerji sistemine yeniden bağlanması için 35 milyon dolar tutarında hibe verilmesini onaylamıştı. Bu bölgesel enerji ticaretinin genişletilmesine ve Orta Asya Enerji Sistemine dahil ülkeleri arasındaki enerji verimliliğinin artırılmasına yardımcı olacaktır.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy