TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Aşkabat’ta 20.Dünya Türkmenleri Toplantısı Yapılıyor

Dünya Türkmenleri Birliği'nin 20. konferansı, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta başladı. Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandıktan sonra kurulan Dünya Türkmenleri Birliği, her sene Aşkabat’ta bir araya geliyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Dünya Türkmenleri Birliği'nin 20. Konferansı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Türkmen Lider, Türkmenistan Anayasası ve Mahtumkulu Firaki’nin Şiir Günü arefesinde düzenlenen konferansın dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Dünya Türkmenlerinin arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine imkân sağladığını belirtti.

Devlet Başkanı,  Dünya Türkmenleri Birliği'nin Türkmenistan’ın iç ve dış politikada kazandığı başarıları dünyada yayılması için önemli görevlerde bulunduğunu belirterek, birliğinin Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Almanya, Fransa, Ukrayna, Belarus, Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Hindistan, İran, Afganistan, Pakistan, BAE ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde şubelerinin faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Dünya Türkmenleri Birliği Konferansı, dünyanın çeşitli bölgesinde yaşayan Türkmenlerin arasındaki kültürel bağların pekiştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda Dünya Türkmenleri Birliği’nin temsilcilikleri arasındaki münasebetler çeşitli alanlarda daha da güçlendi. Eğitim, kültür, sanat ve özel sektörde önemli çalışmalar yapıldı. Yurtdışı temsilciliklerde çeşitli etkinlikler düzenlenerek, Türkmenistan’ın başarıları anlatılıyor.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

Ýene-de okaň

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Oleg Kononenko: Türkmenistanyň ösüşine hemişe uly goşant goşmaga taýýardyryn

Türkmenistanyň Ylymlar akademiýasyna täze ýolbaşçy saýlandy

Teswirle