JEMGYÝET

Aşkabatlılar, Inspiring Ashgabat Projesiyle Spora Doyacak

 Bu sene Eylül ayında Türkmenistan’da Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları düzenlenecek. Asya Oyunları öncesinde Olimpiyat Köyünde test yarışları düzenlenmektedir. Bugüne kadar 6 spor dalında test yarışları gerçekleştirilmişti.

Şimdi 22-30 Nisan tarihlerinde Inspiring Ashgabat – İlham Veren Aşkabat projesi kapsamında 3 spor dalında test yarışları yapılacak. 8-9 gün içerisinde Asya Halter Şampiyonası, Asya Kickboks Şampiyonası ve kısa mesafeli Uluslararası Yüzme turnuvası düzenlenecek.

5.Asya Oyunları İcra Komitesi Başkanı Dayanç Gulgeldiyev yaptığı açıklamasında, Asya seviyesinde 2 şampiyonanın düzenlenmesinin Aşkabat’ın spor statüsünü perçinleştireceğini ve bu turnuvaların Eylül ayında Asya Oyunları öncesindeki hazırlık çalışmalarının önemli bir etabını oluşturacağını ifade etti. 

23-29 Nisan tarihlerinde Asya Halter Şampiyonası düzenlenecek. Turnuvada 144 madalya için sporcular yarışacak. Asya bölgesindeki sporcular bu spor dalında iddialı. 2016 Rio Olimpiyatları’nda Asyalı sporcular 31 madalya kazanmıştı.

26-30 Nisan tarihlerinde Asya Kickboks Şampiyonası gerçekleştirilecek. 5 günlük turnuvaya 20 ülkeden sporcu katılacak ve 345 madalya için ter dökecek. 

26-27 Nisan tarihlerinde ise Uluslararası Yüzme turnuvası yapılacak. Kısa mesafedeki yüzme yarışına Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, İran ve Afganistan’dan sporcular katılacak.

5.Asya Kapalı Oyunları İcra Komitesi Operasyon Direktörü Mick Wright bu test yarışmaları Asya Oyunları için önemli bir imaj oluşturduğunu ifade etti.

Inspiring Ashgabat – İlham Veren Aşkabat projesi, Aşkabatlılara ve misafirlere Olimpiyat Köyü ile tanışmaya imkân verecek.

Biletler bedava olacak

Test oyunlarının biletleri bedava temin edilebilecek.  Biletleri 7 Nisan tarihinden Berkarar AVM’de Garaşsızlığın 15 yıllığı Ticaret Merkezinde ve Aşkabat Parkında temin etmem mümkün.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri