TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Aşkabatlı Öğrencilere Asya Oyunları Tatili

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası’nda Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 2017 yılının Ocak-Ağustos aylarının değerlendirildiği toplantıda, ekonomik büyüme rakamları açıklandı. 17 Eylül’de başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları döneminde Aşkabat’lı öğrencilere 10 günlük tatil ilan edildi ve bütün sektörlerdeki 8 aylık çalışmalar değerlendirildi. Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın ülke ekonomisine katkısının arttırılması yönünde geleceğe yönelik atılacak adımlar ele alındı.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,4

Bakanlar Kurulu’nda açıklanan rakamlar ülke ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor. Ocak-Ağustos 2017 tarihleri arasında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyüme yüzde 6,4 oranına ulaştı. Bu dönemde sanayisi yüzde 3,8, inşaatta yüzde 3,1, ulaşım ve iletişimde yüzde 10,9, ticarette yüzde 9,2, tarımda yüzde 4,6 ve hizmet sektöründe yüzde 10 oranında büyüme yakalandı.

2017 yılının 8 ayında devlet bütçesinin gelir kısmı 12,1 milyar manat, gider kısmı 11,9 milyar manat seviyesinde oldu.

Bu dönemde 16 milyar 369 milyon 9 bin kilovat/saat elektrik enerjisi üretildi ve 8 aylık dönemde elektrik ihracatında 102,7 oranında büyüme gerçekleşti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu’nda 17 Eylül’de başlayacak Kapalı Salon ve savaş Sanatı 5.Asya Oyunları dolayısıyla 18-28 Eylül tarihleri arasında Aşkabat’taki okul ve üniversite öğrencilerine tatil ilan edilmesine yönelik Kararnameyi imzaladı.

Bu dönemde öğrenciler tatil yapacak ve 10 günlük süreçte Aşkabat’a yakın olan Gökdere tatil beldesinde öğrenciler için kamp düzenlenecek. Müzelere ve diğer turistik alanlara geziler yapılacak. Bunun yanı sıra öğrenim gören sporcu öğrenciler ise 1 ay okula gitmeyecek.

TAPİ PROJESİ HIZLANDIRILIYOR

Türkmenistan’ın öncülüğünde başlatılan Türkmenistan-Afganistan-Pakıstan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesinin inşaat çalışmaları belirlenen grafikte devam ettiriliyor. Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirilen bu konuyla ilgili açıklamada, projenin Afganistan ve Pakistan kısmındaki inşası ile ilgili organizasyon çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Türkmen Lider, TAPİ projenin global enerji güvenliği açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, bu projenin her zaman sıkı kontrol altında yürütülmesini istedi. Ayrıca, Türkmenistan’ın petrol ve doğalgaz sektörünün günümüz enerji piyasasına uygun bir şekilde sektörün bundan sonraki dönemde geliştirilmesine yönelik somut programların hazırlanmasını talep etti.

TÜRKMENİSTAN 145 ÜLKE İLE DİPLOMATİK MÜNASEBETLER KURDU

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin dış siyasetine ilişkin konular ele alındı. 2017-2023 dış politika konsepti kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirildi. 8 ay içerisinde Dışişleri Bakanlığı kanalıyla 279 yabancı heyet resmi temaslar için Aşkabat’a geldi. Türkmenistan’da ve yurtdışında 157 konferans düzenlendi. Türkmenistan ile diğer ülkelerin dışişleri bakanlıkları arasında 27 siyasi istişare toplantıları yapıldı. Türkmenistan 145 ülke ile diplomatik münasebetler kurdu.

TİCARET VE SANAYI ODASININ EKONOMİYE KATKISI ARTTIRILACAK

Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın faaliyetlerinin genişletilmesi ve ülke ekonomisine katkısının arttırılması yönünde bir takım hedefler belirlendi. Devlet Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası’nın ülkenin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu ifade ederek, bazı hedefler belirledi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkmenistan’ın özel sektör temsilcileri ile diğer ülkelernin iş dünyası temsilcileri arasında ticari, ekonomik, teknik işbirliği kurulmasına öncülük etmesi gerektiğinin altını çizen Türkmen Lider, Türkmenistan’da üretilen ürünlerin yurtdışına ihracatının sağlanması yardımcı olması gerektiğini ifade etti. Yurtdışındaki fuarlarda Türkmenistan’da üretilen ürünlerin tanıtımın yapılması, bunun ülkenin ekonomik potansiyelinin artmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Yabancı ülkelerin iş dünyası temsilcileri ile görüşmelerin yapılmasını, ortak işletmelerin kurulmasını, ticaret evlerin açılmasını ve diğer kurumların oluşturmasını organi etmek işini daha kapsamlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirten Devlet Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu çalışmaları hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti.

BAKANLAR KURULU’NDA İMZALANAN KARARLAR;

* Türkmenistan Devlet Başkanı Karara imza atarak, vilayetlerden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarını belirledi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov Ahal vilayetinden sorumlu;

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Annameredov Balkan vilayetinden sorumlu;

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev Daşoğuz vilayetinden sorumlu;

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammetmurat Aydogdıyev Lebap vilayetinden sorumlu;

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev Mari vilayetinden sorumlu;

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev Aşkabat şehrinden sorumlu;

 * Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla ekonomi, maliye, bankacılık ve uluslararası maliye örgütlerindne sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov sağlık durumundan dolayı görevinden alındı. Ayrıca, Beşimmurat Hocamammedov Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Ekonomik Konseyi’nin Türkmenistan Temsilcisi görevinden de alındı.

* Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla ekonomi, maliye, bankacılık ve uluslararası maliye örgütlerindne sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı görevi geçici olarak Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbanazarov’a devredildi. Ayrıca, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbanazarov Hocamammedov Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Ekonomik Konseyi’nin Türkmenistan Temsilcisi görevini de geçici olarak yürütecek.

* Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın faaliyetlerinden aksaklıkların yaşandığı için Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Babakılıç Kılıcov’a uyarı cezası verildi.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti “Deňiz han” atly harby gämi bilen tanyşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Daşkent: ýük awtoulag kompaniýasyny döretmek teklip edilýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Singapur Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Ata Watan Eserleri