JEMGYÝET

Aşkabat’ın kuzeyinde dev mega kent kurulacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın kuzey bölgesinde dev bir mega kent inşa edilecek. Yeni kent projesinin maketi Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından incelendi.

Başkentin kuzeyindeki Çoğanlı yerleşim sitesinde yeni kentin projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi. Törene; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum başkanları, Aşkabat Belediye Başkanı, Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Devlet Başkanı bu törene öğrencilerin de davet edilmesinin iç mimarlık ve inşaat endüstrisinin gelişimi, bu meslekleri okuyan gençlerin çalışmalarındaki yeni trend ve yönlerini belirleme açısından önemli olduğunu kaydetti.

Tanıtım töreninde Aşkabat Belediye Başkanlığı, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı, Devlet Güzel Sanatları Akademisi öğrencileri ve Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından hazırlanan çeşitli kent projeleri tanıtıldı. Bu projeler ile ilgili detaylı bilgiyi Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev sundu.

Yakın gelecekte Aşkabat’ın kuzey bölgesinde yeni bir mega kent yükselecek. Bu kent projesinde idari binalar yanı sıra hizmet sektörüne ait binalar, apartmanlar ve diğer sosyal amaçlı tesisler yer alacak. Türkmen Lider, hazırlanan 5 çeşit projeleri yakından inceledi.

Bu mega kenti projelerin hazırlanmasına katılan öğrenciler, Aşkabat Belediyesi uzmanları, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı mimarları, özel sektörün mimarları dünyanın dev şehirlerinde çalışma ziyaretinde bulundu.

Hazırlanan her bir proje versiyonunda valilik ve idari binalar yanı sıra okul, kreş, özel sanat okulu, poliklinik, sağlık evleri, AVM, stadyum, spor kompleksleri, bankalar ve çok yönlü otopark yer aldı.

İşte hazırlanan projeler ile ilgili detaylı bilgi

  • İlk proje teklifinde 620 hektar alanda 15 ile 30 kat arasında değişen 16 bin 696 daireli 130 apartman inşa edilmesi öngörülmektedir.
  • İkinci proje teklifinde 663 hektar alanda 18 bin 568 aile için 134 adet çok katlı apartman kurulması planlandı. Bu kent 112 bin insanı kapsayacak.
  • İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından hazırlanan üçüncü proje teklifinde 720 hektar alanda 12 ila 35 kat arasında değişen 177 apartman inşa edilmesi planlandı. Bu apartmanlar 16 bin 884 daireden oluşacak.  Bu projede Türkmen’in Ak evi ve Seyir Terası bulunmaktadır. Ayrıca, karayolu, park ve fıskiye çalışmaları da yer aldı.
  • Dördüncü proje teklifinde 520 hektar alanda 15 ila 30 kat arasında değişen 8 bin 566 aile için 102 konut inşa edilecek. Toplam bu kent projesi 51 bin kişiyi kapsayacak.
  • C proje teklifi göl türünde hazırlanarak, daha büyük bir alanı kapsamaktadır. 920 hektar alanda 168 çok katlı apartman inşa edilecek.

Bütün projeleri detaylı inceleyen Türkmen Lider, ayrıca Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin de bu projeler ile ilgili tekliflerini dinledi. Öğrenciler projeler hazırlanırken, yeşil alanların oluşturulması dikkat edildiğini, bunun kentin çevre bakımından temiz olması açısından önemli olduğunu ifade ettiler.

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi