JEMGYÝET

Aşkabat’ın Elektrik Enerji Güvenliği Artırıldı

 

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın enerji temininin güvenilirliğini arttırma projesi hayata geçirildi. Son yıllarda büyük bir ivme kazanarak hızla kalkınan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta elektrik kesintisi yaşanmayacak, şehir halkına ve bölgedeki bütün tesislere elektrik düzenli bir şekilde sağlanacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Aşkabat’ın enerji temininin güvenirliğini arttırma projesi kapsamında inşa edilen tesislerin açılışı gerçekleştirildi. Türkmenistan Enerji Bakanlığı’na bağlı Aşkabatenergo kurumunun Paytagt kontrol merkezi açıldı.

İki katlı merkezin ilk katında dev ekran yerleştirerek, buradan Aşkabat şehrinin bütün enerji sistemi kontrol edilecek. Şehirdeki bütün trafolardaki elektrik akışı merkezden kontrol etme imkanı sağlandı. 

Açılış töreninde konuşan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın sanayi ülkesine dönüştürme yolunda dev atılımların yapıldığını kaydederek, bu açılışını yaptıkları projenin de bu yöndeki çalışmaların bir parçasını oluşturduğunu kaydetti. Sayın Devlet Başkanı, Türkmenistan’da elektrik enerji temininin istikrarlı bir şekilde sağlanması için ciddi yatırımların yapıldığını, ülke genelinde birçok gaz türbinli elektrik santrallerin inşa edildiğini ve önümüzdeki yıllarda da yenilerinin yapılacağını söyledi.

Aşkabat şehrinin enerji temini güvenirliğinin arttırılması projesi 3 fazda gerçekleştiriliyor. Söz konusu proje kapsamında onlarca trafo inşa edildi. 5 adet 220 kV, 22 adet 110 kV, 29 adet 35 kV, 140 adet 10 kV gücündeki trafo istasyonları inşa ediliyor. Bunun yanı sıra yeni elektrik hatları çekildi.

Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesinin ana hedefleri Aşkabat şehrinin güç dağıtımının güvenilirliğini ve kapasitesini artırmak, en çağdaş ve kaliteli mühendislik uygulamaları ile Aşkabat şehrinin enerji altyapı kalitesini artırmak, Türkmen mimarisine uyumlu, çevre dostu üst yapıyı oluşturmak, çevre dostu, insan güvenliğini gözeten, çevre ve insan sağlığını maksimum derecede koruyan bir çalışma ortamı sunmaktır. ​

Sayın Devlet Başkanı bu açılıştan sonra Türkmenistan’ın en eski ortaklarından olan ABD’nin dünyaca ünlü General Electric şirketinin ofis binası ve eğitim merkezi açıldı. Söz konusu şirketin ürettiği doğalgaz türbinleri Türkmenistan’daki elektrik santrallerinde kullanılıyor.  

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi