JEMGYÝET

Aşkabat’a dev inşaat yatırımları

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yeni oteller, uluslararası kongre merkezi ve birçok iş merkezleri inşa edilecek. Ayrıca, bir dizi sosyal amaçlı tesisler yanı sıra konut ve sağlık merkezlerinin inşa edilmesi planlandı. Bu projelerin 3 aşamada inşa edilmesi ve sözkonusu dev yatırım projeleri ile ilgili uluslararası ihalelerin açılması kararlaştırıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, geçen hafta Aşkabat’ta inşa edilmesi planlanan yeni inşaat projelerini incelemişti. Aşkabat’ın modern bir mega kent olması için büyük çaba harcayan Türkmen Lider, önümüzdeki dönemlerde inşa edilmesi öngörülen bazı projeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

LÜKS OTEL GELİYOR

Devlet Başkanı’na lüks otel, Uluslararası Kongre Merkezi, Uluslararası Karşılama Merkezi, Senagat Ticaret ve Anonim Bankası, Türkmenbaşı Devlet Ticaret Bankası, Türkmen halkının büyük şairi ve düşünürü Mahtumkuli Firaki’nin heykeli ve yeni Devlet Tribünü projeleri sunuldu.

Aşkabat’ın güney kısmında Arçabil ve Çandıbil caddelerinin arasında 22,9 hektar alana dev ve lüks otelin inşa edilmesi hedefleniyor. Çeşitli odaları ve dış mimarisi ile göz kamaştıracak otelin 13.katında yüksekten Aşkabat’ı görebilmek için restoran yer alacak.

Çevre düzenlenmesi de bir hayli özel olacak. 725 metre uzunluğundaki yapay nehir, kompleksin peyzajlı alanı, suni bir göl, hidroparklı açık yüzme havuzu, çeşmeler, yazlık restoran ve bir kafe ile uzanır. Bununla birlikte, proje 600 metrelik bir otomobil yolunun yapımını içeriyor.

Uluslararası Kongre Merkezi ve Uluslararası Karşılama Merkezi gibi projeler Aşkabat’ta çeşitli düzeyde uluslararası organizasyonların, görüşmelerin yapılması için büyük önem taşıyacak. Bu alanlarda Birleşmiş Milletler, Bağımsız Devletler Topluluğu gibi uluslararası ve bölgesel örgütler bazında konferansların, görüşmelerin yapılması için bütün imkanlara sahip olacak.

60 METRELİK DEV HEYKEL

Türkmen halkının büyük düşünürü ve şairi Mahtumkuli Firaki’nin dev heykeli de yeni projeler arasında yerini aldı. Doğu’nun büyük düşünürü Mahtumkuli’nin heykelinin yüksekliği 60 metre, çapı 25 metre olacak ve Aşkabat’ın güney kısmını çeviren Köpetdağ dağının eteğinde inşa edilecek. Heykele doğru granit merdiven kurulacak. Burada ayrıca 6 hektar alanda park yapılacak.

Türkmen Lideri’ne ayrıca Devlet Spor Komitesi’nin binasının yeniden onarımı, Olimpik Sporları Fakülte Binası, 450 kişilik 5 katlı lojman, 2 katlı spor merkezi, şehrin merkezindeki Nusay oetlinin 2.etabına yönelik projelerin maketleri gösterildi. Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün çok yakınında yer alan Nusay otelinin 2.etabında normal, lüks ve VIP odalardan oluşan 134 odalık bir otel daha kurulacak.

200 KİŞİLİK SANATORYUM

Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesinde 12 hektar alanda inşa edilecke 200 kişilik sanatoryum projesi de yer aldı. Sanatoryumda şu bölümler faaliyet gösterecek: danışmanlık ve tanı, fizyoterapi, solunum, kardiyovasküler, sindirim sistemlerinin terapsi ve aktif iyileştirilme. 2 tane 3 katlı binadan oluşacak sanatoryumda 50 tane 1 odalı, 70 tane 2 odalı, 10 lüks ve 2 adet 2 katlı lüks villa tipi odalar yer alacak. Bunun yanı sıra Aşkabat’ta 130 hasta kapasiteli Uluslararası Yanık Merkezi de inşa edilecek.

YENİ KONUT PROJELERİ

Tanıtım töreninde Aşkabat’ın Büzmeyin ilçesinde 32 hektar alana 5 yıl içerisinde 2 aşamada inşa edilecek 4 katlı 35 adet 32 daireli konut projeleri sunuldu. 1120 aileye öngörülen proje kapsmaında 160 çocuk kapasiteli kreş, 600 öğrenci kapasiteli okul ve diğer çevre düzenleme işleri yer alacak.

Bunun yanı sıra Aşkabat’ı inşa etmenin 16.etabında inşa edilecek konut projeleri gösterildi. 35 hektar alana 10 adet 12 katlı 72 daireli ve 6 adet 12 katlı 48 daireli konut, 6 yeraltı geçit, 5 bin 564 metre karayolu çekilecek. Bu bölgede 3 katlı yeni bir Alışveriş Merkezi (AVM) de kurulacak.

Türkmen Lider, Uluslararası Aşkabat Havalimanı için uzmanların eğitilmesini öngören eğitim merkezinin de kurulmasını istedi.

Devlet Başkanı bütün projelerin inşaat kalitesinin yüksek olması ve bütün çalışmaların düzenli olarak kontrol altında tutulmasını istedi. Türkmen Lider, bu projeler ile ilgili uluslararası ihalelerin açılması ve bu ihalelere Türkmen firmalarının da katılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär