JEMGYÝET

Aşkabat Yeni Konutları ile Daha da Büyüyecek

Türkmenistan’ın mermer başkenti Aşkabat’ta yeni konutlar hizmete açılmaya hazırlanıyor. Ülkenin başkenti Aşkabat yeniden doğuyor. Bir taraftan şehrin ulaşım altyapısı modernleşirken, diğer taraftan inşası hızla devam eden konutlar ile şehir adeta güzelleşiyor. Karakum çölü ile Köpetdağ dağının arasındaki dev bir megapolis kent kuruluyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un çabalarıyla Aşkabat dünyanın en güzel kentlerinin birine dönüşüyor.

***

Aşkabat’ın güneydoğu kısmında Parahat 7/4 ve Parahat 7/5 siteleri yükseliyor. Yerli firmalar bu bölgede 10 tane çok katlı binaları inşa ettiler. Bu konutların 4’ü 54 daireli, 6’sı 36 daireli. Bunun yanı sıra bu bölgede 600 öğrenci kapasiteli okul ve 2 kreş hizmete açılacak.

Bu sene itibariyle Parahat 7 sitesinde çok sayıda konut inşa edildi ve binlerce aile yeni evlerine kavuştu. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye inşaat firmaları bu sitede 60 tane 9 katlı konut, 4 tane 2 bin 400 öğrenci için okul, 160 çocuk kapasiteli 8 kreş inşa etmektedirler. 

Parahat 7/3 sitesinde halihazırda 27 tane konut, 600 öğrenci kapasiteli okul, 160 çocuk kapasiteli kreş, 2 ticaret merkezi ve otopark inşası devam etmektedir.

Bunun yanı sıra Aşkabat’ın güneybatısında Aşkabat’ın inşasının 15.etabı kapsamında çok katlı modern binalar inşa edilirken, Çoganlı, Köşi ve Ruhabat ilçelerinde de konutlar inşa edilmektedir.

***

Aşkabat’ın Ruhabat ilçesindeki Taze Zaman köyünde 384 konut, 600 öğrenci kapasiteli okul ve 2 tane 160 çocuk kapasiteli kreş hizmete açılacak. Bütün binalar uluslararası standartlarda inşa edilmiştir.

Taze Zaman köyünde 257 hektar alanda 1 ve 2 katlı konutların 1 536 konut inşa edilecektir. Bunun yanı sıra 4 kreş, 1200 öğrenci için okullar, 2 sağlık evi ve diğer yardımcı tesisler kurulacak.

***

Bunun yanı sıra Aşkabat’ın ulaşım altyapısı tamamen yenileniyor. Ulaşım alanında Türk Nata şirketinin çalışmaları sürdürülmektedir. Bu çalışma kapsamında şehrin 12 ana caddesinde çalışmalar bitiş aşamasına geldi. Bunlardan başka da, yeraltı ve üst geçitler inşa edilmiştir.

Aşkabat sakinlerinin arabalarını park edeceği modern otoparkların inşası da devam etmektedir. Bugüne kadar çok sayıda otopark hizmete açıldı ve yeni projelerde de bitiş aşamasına gelindi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy