JEMGYÝET

Aşkabat ve Bükreş ekonomik işbirliğini arttırıyor

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Türkmenistan-Romanya Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun 7.olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, iki ülke üst düzey devlet yetkilileri tarafından imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi yanı sıra ekonomik işbirliği konuları ele alındı. Romanya heyetine, Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Stefan-Radu Oprea başkanlık etti.

Ayrıca, Türkmenistan’ın ileri sürdüğü petrol gaz ve ulaştırma alanındaki dev projeleri masaya yatırıldı. Romanya tarafı, özellikle Türkmenistan petrolgaz endüstrisinin ürünlerini satın almayı ve Karadeniz'in en önemli ikinci limanı olan Köstence ile Hazar Denizi'ndeki yakında hizmete açılacak en büyük Türkmenbaşı uluslararası limanı arasında bağlantıların kurulmasına büyük ilgi gösterdiklerini ifade ettiler. 

Bunun yanı sıra ticari ve ekonomik münasebetler, Türkmenistan’da büyük başarılar kaydedilen tekstil ve tarım sektöründe işbirliği yapılması konuları müzakere edildi.

Ayrıca, eğitim alanındaki münasebetler de ela alındı. Özellikle, Romanya’nın yüksek eğitim kurumlarına Türkmen öğrencilerinin daha fazla alınması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Misafirler Türkmenistan’da bu sene Romanya Kültür Günlerini organize etmeyi teklif ettiler. Ayrıca, sağlık alanındaki işbirliği kapsamında Türkmenistan’a ilaç tedarik edilmesi masaya yatırıldı.

Toplantı sonrasında geleneksel olarak imzalanan protokol dışında Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanlığı arasında ekonomik işbirliğini öngören karşılıklı anlayış mutabakatına imza atıldı.    

Romanya heyeti, Aşkabat ziyareti kapsamında Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nda, Dışişleri Bakanlığı’nda ve Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nde temaslarda bulundu.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy