DÜNÝÄ

Aşkabat-Türkmenabat otobanı hayata geçiyor

Türkmenistan’ın yerli firmalarının gerçekleştireceği büyük bir proje olan Aşkabat-Türkmenabat otobanı için düğmeye basıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği bünyesinde oluşturulan Türkmenotoban konsorsiyumu bu dev projeyi gerçekleştirecek. Proje için, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine 2,4 milyar dolarlık bir kredi sağlanacak. Yerli işadamları, otoban geçeceği alanı ve teknik özellikleri ile ilgili genel tasarımı sundu.

Bu projenin ana ayırt edici özelliği yüksek hızlı otoban olmasıdır. Bu nedenle diğer yollar ile kesişmeyecek. Otoban üzerinde onlarca yeraltı geçit, büyük-küçük köprüler ve diğer mühendislik tesisler inşa edilecek. 

Karayolunun genişliği 34,5 metredir, trafiğin yönü özel bir bölme şeridi ile ayrılacaktır. Otobana  hayvanların ve insanların yaklaşmaları için metal çitler ve diğer acil önlemler alınacak.

Otoban inşasında üst düzeyde kalitedeki inşaat malzemelerin asfalt beton, sentetik kumaş, geoidiler ve ağların kullanılması öngörülmektedir. Dünya standartlarına inşa edilecek otoban üzerinde mağazalar, restoranlar, oteller, kapalı ve açık otoparklar, benzin istasyonları ve diğer ilgili tesisler, acil durum iletişim noktaları ile rekreasyon merkezleri olacak.

620 kilometre uzunluğundaki Aşkabat-Türkmenabat otobanı, Türkmenistan’ın lojistik hizmete kalitesinin arttırılmasına imkan sağlayacak. Komşu ülkeler ile ticaret hacimlerinin arttırılmasına yardımcı olacak. Bu karayolu, Özbekistan’a yük geçişlerini hızlandıracak ve Aşkabat-Türkmenbaşı otobanı ile birleşerek, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanına erişimi sağlayacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı, bu sene Mart ayında Türkmenistan Merkez Bankasının, "Rysgal Bank" aracılığıyla, Türkmenistan Sanayicileri ve Girişimciler Birliği’ne (TSTB), Aşkabat-Türkmenabat otoban yolunun inşasının finanse edilmesi için, ilk beş yılı ödemesiz yıllık yüzde 1 faiz ile 20 yıllık bir süre için 2.400.000.000 (iki milyar dört yüz milyon) ABD Doları tahsis edilmesine ilişkin Kararnameyi imzalamıştır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýeti ÝUNESKO-nyň Bütindünýä miras komitetiniň 46-njy mejlisine gatnaşýar

TOPH gaz geçirijisi ugry boýunça demir ýoly gurlar

Ata Watan Eserleri

“Hazar deňzi-Garadeňiz”: dörttaraplaýyn hökümetara ylalaşygyna gol çekmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan gaýtadan dikeldilýän energetikany ösdürýär

Özbegistan we Gyrgyzystan söwda möçberini 2 milliard dollara ýetirer

Jeýms Dewid Wens ABŞ-nyň wise-prezidentligine dalaşgär