BIZNES

Aşkabat-Türkmenabat karayolu inşaatı, dünya medyasında

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kenti ile birleştirecek otoban inşasına ilişkin haberler, Türk basınında geniş yer aldı. Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı’nı (ATHA), ilklerin arasında Türkmenistan’ın kendi yerli firmaları ile inşa edeceği bu dev projeyi okur kitlesi ile paylaştı.

Ardından 2,3 milyar dolar tutarındaki Aşkabat-Türkmenabat otoban projesi, Türk basını başta olmak üzere ABD, Rus, Fransız, Pakistan, Azerbaycan ve diğer ülkelerin pekçok internet sitesinde yer aldı.

Dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press (AP), bu haberi ‘Work Begins on $2.3 Billion Highway Across Turkmenistan’ (Türkmenistan’daki 2,3 milyar dolarlık otobanda çalışmalar başladı) başlığıyla tüm dünyaya duyurdu. ABD’nin en çok okunan gazetelerinden Washington Post gazetesi de otoban inşasının başlamasıyla ilgili haberi ‘Construction starts on $2.3B highway across Turkmenistan’ (Türkmenistan’daki 2,3 milyar dolarlık otobanın inşası başladı) başlığıyla Amerika kıtası başta olmak üzere tüm abonelerine ulaştırdı.

Ayrıca, The New York Times gazetesi başta olmak üzere pek çok yabancı internet haber sitelerinde otobanın inşasına yönelik haberler yayınlandı.

Söz konusu projesi, ulusal bir proje olmaktan çıkarak, bir uluslararası proje niteliğini taşımaktadır. Türkmenistan toprakları içerisinde inşa edilecek 600 kilometre uzunluğundaki otoban, Asya ile Avrupa arasındaki karayolu taşımacılığı açısından büyük önem taşıyacak.

Basında yer alan haberlerde, Türkmenistan’ın Asya ile Avrupa arasında lojistik ve transit üs olmasına imkan sağlayacak bu dev proje, İpek yolu güzergahı üzerinde bulunması dolayısıyla Aşkabat üzerinden Özbekistan ve diğer Orta Asya ülkelerine ulaşımın büyük ölçüde kolaylaşması sağlayacağı ifade ediliyor.

Ayrıca haberlerde, Çin’in başlattığı “Bir Kuşak Bir Yol” adlı İpek Yolu canlandırma projesi için de stratejik bir öneme sahip olduğu ifade edilmektedir.

Dünya basınında yer alan haberlerde, bu projenin detayları üzerinde de durulmuştur. “Türkmen Awtoban” anonim şirketi bünyesinde “Altyn Nesil”, “Hyzmat Merkezi”, “Oğuz Ýol”, “Nusaý ýollary,” Türkmen şirketleri tarafından inşa edilecek otoban, Ocak 2019 – Aralık 2023 tarihleri arasında 3 aşamada kurulacak.

Genel yüklenicinin 2,3 milyar dolarlık devlet kredisini kullanması gerekecek. Kombine ödeme terminalleri, düzinelerce büyük ve küçük köprüler, demiryolu köprüler dahil olmak üzere pekçok proje hayata geçirilecek. Güzergah yüksek uluslararası standartlarla donatılacak: video gözetim sistemleri ve diğer özel ekipmanlarla donatılmış birkaç teknik merkez, trafik polisi görevlileri, araç bakım merkezleri ve servis merkezleri. Belirlenen yerlerde yolun her tarafında dükkanlar, oteller ve kafeler, kapalı ve açık otoparklar yer alacak, benzin istasyonları, diğer ilgili nesneler. Yolda acil durum iletişim noktaları kurulacak ve harekete katılanlar gerçek zamanlı olarak hava durumu bilgisini alabilecekler. Ticari taşıma için bir kontrol sistemi devreye girecektir (özel altimetre, otomatik aks yük metre vb.).

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy