BIZNES

Aşkabat Şehir Günü fuarı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat için her yıl düzenlenen Aşkabat Şehir Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu kutlamalar çerçevesinde ‘Beyaz Şehir Aşkabat’ Fuarı düzenlendi. Aşkabat Şehir Günü’nde bir mesaj yayınlayan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat’ın dünyanın en güzel şehirlerinden birine dönüşerek geliştiğini, başkentin, uluslararası düzeyde bir  merkeze dönüştüğünü belirtti.

‘Beyaz Şehir Aşkabat’ Fuarı’na yerli inşaat firmaları kapsamında yabancı ve Türkmenistan’da bulunan Türk şirketleri katıldı. Fuarda Türkiye’yi temsilen Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçi Mustafa Kapucu da yer aldı. Büyükelçi Kapucu, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov ve Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ile stantları gezdi.

Aşkabat Günü etkinlikleri çerçevesinde 378 aile yeni evlerine taşındı. Günümüzde planlı ve düzenli yapısı, modern binaları, geniş yolları ile temiz ve huzurlu bir kent olan Aşkabat en çok mermer binanın bulunduğu şehir olarak Guinness rekorlar kitabına girerken, 15 hektarlık alandaki fıskiyeler kompleksi, Oğuzhan ve oğulları anıtı,  dev Oğuzhan Yıldızı şeklindeki mimarisi ile Türkmen Televizyon Kulesi, dünyanın en büyük kapalı alandaki dönme dolabı, Türkmen kültür tarihinde önemli bir yeri olan Şahin şeklindeki uluslararası havalimanı, Guinness Rekorlar kitabına giren yapılarıdır.

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy