TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Aşkabat Olimpiyat Stadı, dünyanın en iyi stadyumuna aday

Her yıl dünyanın o sene yapılan en iyi stadının seçildiği StadiumDB.com'da, Türkmenistan’ın Aşkabat Olimpiyat Stadyumu da finale kaldı. Yeni yapılan statlar arasında en iyilerin seçildiği "Yılın Stadı" yarışmasının sonuçları halk oylaması ve jüri tarafından açıklanıyor.

Dünyanın en iyi arenalarının arasında yarışan 45 bin seyirci kapasiteli Aşkabat Olimpiyat Stadyumu, geçen sene Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Bu statta, Asya Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri düzenlendi.

2017'nın en iyisi olmak için yarışan 27 stadyumun listesinde Türkiye’den 4 stat, ABD’den 3 stat, Gabon, Rusya ve Polonya’dan 2’şer, Malavi, Ekvator, Paraguay, Meksika, Arjantin, İran, Norveç, Japonya, Türkmenistan, İtalya, Romanya, Hindistan, Fransa ve İspanya’dan birer stadyum yarışıyor.

2017 yılının en iyi arenasının seçildiği halk oylaması 4 Mart tarihine kadar devam edecek. Bu yarışa katılan stadyumların seyirci kapasitesinin azından 10 bin olması ve 2017 yılına hizmete açılmış olması gerekiyor.

Bu yarışmanın nihai sonuçları, 10 Mart tarihinde özel jüri üyeleri tarafından açıklanacak. Jüri üyeleri görsel etki, çevreyle ilişkiler ve inovasyon kategorilerinde stadyumları derecelendirecek.

Aşkabat Olimpiyat Stadyumu, geçen sene Guinness Rekorlar Kitabına da girmişti. Ülkenin sembolü Ahal Teke atlarından ilham alınarak tasarlanan Olimpiyat Stadyumu'nun üzerinde bulunan 40,05 metre yüksekliğindeki At Başı heykeli rekor kırmıştı. Aşkabat Olimpiyat Stadı’nı süsleyen at kafası heykelinin, 40.05 metre boyu ve 37.69 metre genişliği ile dünyanın en büyük at heykeli olarak Guinness yetkilileri tarafından tescillenmişti.

StadiumDB.com dünyadaki futbol arenaları ile ilgili ünlü bir internet sitesidir. Site tarafından düzenlenmekte olan ‘Yılın Stadı’ yarışması büyük bir ilgi uyandırdı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň we Özbegistanyň Prezidentleri oktýabr aýynda duşuşarlar

BMG-niň Baş Sekretary Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününi gutlady

Türkmenistanda Garaşsyzlyk baýramy: Türkmenistanyň Prezidentiniň Gutlagy

Teswirle