BIZNES

Aşkabat-Duşanbe teknik uçak seferi gerçekleştirildi

Türkmenistan sivil havacılık şirketi, Aşkabat-Duşanbe-Aşkabat arasında ilk teknik uçuşunu gerçekleştirdi. Yakın bir zamanda Türkmenistan Havayolları şirketi Tacikistan’a düzenli uçak seferlerini başlatmak istiyor.

İlk seferde Duşanbe’ye Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerli firma temsilcileri, Turizm Devlet Komitesi yetkilileri, turizm şirket temsilcilerin yer aldığı kalabalık bir heyet gitti.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de iki ülke işadamlarının katıldığı İş forumu düzenlendi. Söz konusu etkinlik, ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğine ivme kazandırması bekleniyor.

İş forumunda yapılan sunumlarda Türkmenistan ile Tacikistan arasındaki ticaret hacmi büyüdüğü vurgulandı.  Tacikistan, Türkmenistan’dan petrol ürünleri, pamuk yağı ve çimento satın alırken, Türkmenistan’a alüminyum ve alüminyumdan üretilen malzemeler ve tarım ürünleri ihraç ediyor.

İş Forumu kapsamında ikili görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde, ticari, kültür ve turizm alanındaki işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar