TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Aşkabat-Duşanbe teknik uçak seferi gerçekleştirildi

Türkmenistan sivil havacılık şirketi, Aşkabat-Duşanbe-Aşkabat arasında ilk teknik uçuşunu gerçekleştirdi. Yakın bir zamanda Türkmenistan Havayolları şirketi Tacikistan’a düzenli uçak seferlerini başlatmak istiyor.

İlk seferde Duşanbe’ye Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerli firma temsilcileri, Turizm Devlet Komitesi yetkilileri, turizm şirket temsilcilerin yer aldığı kalabalık bir heyet gitti.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de iki ülke işadamlarının katıldığı İş forumu düzenlendi. Söz konusu etkinlik, ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğine ivme kazandırması bekleniyor.

İş forumunda yapılan sunumlarda Türkmenistan ile Tacikistan arasındaki ticaret hacmi büyüdüğü vurgulandı.  Tacikistan, Türkmenistan’dan petrol ürünleri, pamuk yağı ve çimento satın alırken, Türkmenistan’a alüminyum ve alüminyumdan üretilen malzemeler ve tarım ürünleri ihraç ediyor.

İş Forumu kapsamında ikili görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde, ticari, kültür ve turizm alanındaki işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

«Aşgabat-Hazar» ugry boýunça täze gatnaw ýola goýuldy

125 ýyllyk kompaniýa logosyny üýtgetdi

Duşanbede türkmen-täjik işewürler forumy geçiriler

Teswirle