JEMGYÝET

Aşkabat Asya oyunlarına hazırlanıyor

Eylül 2017’de Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta şehircilik bazında sürekli değişim ve gelişim var. Şehrin birçok bölgesinde gerçekleştirdiği kapsamlı çalışmalar ile Aşkabat’ın çehresi değişti. Şehrin her yönüyle güzel bir görünüme kavuşması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Aşkabat’ın ulaşımında büyük görevler üstlenecek yollar yeniden yapılıyor, yapılan çevre düzenlemeleriyle güzel bir görünüm kazandırılıyor. Dün şehirde yapılan yol çalışmaları sonucunda Aşkabat’ta yeni bir yol köprüsü hizmete açıldı. Uluslararası standartlarda yapılan otomobil köprüsü Aşkabat’ın yollarının aşamalı olarak yenilenmesi yönündeki kalkınma programı kapsamında gerçekleştirildi. Köprü 380 metre uzunluğundaki tüneli ve üst katıyla birlikte şehrin trafiğinin rahatlamasına önemli katkı sağlayacak. Köprüye 8 giriş ve çıkışı bulunmaktadır.  

Projede teknik çözümlere azami derecede dikkat edilmiştir. Ülkenin iklim ve jeolojik koşulları göz önünde bulundurularak, projenin 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olduğu belirtildi.

Ayrıca, köprü ile birlikte şehrin diğer yolların kavşağında inşa edilen heykellerinde açılışı gerçekleştirildi. Andalip ve Oguzhan caddelerinin kavşağında Dowamat heykeli inşa edildi. Heykelde Türkmenlerin kurucusu Oğuzhan’ın ve altı oğlunun sembole eden desenler kullanılmıştır.

Andalip ile Göroğlu caddelerinin kavşağındaki Alaw (Alev) heykeli ise bolluğu, esenliği ve huzuru sembolize ediyor.

Bunun yanı sıra Aşkabat’ın çeşitli bölgesinde 240 araç kapasiteli 3 adet otopark da inşa edilerek, hizmete sunuldu. Türkmen firmalar tarafından inşa edilen otoparklar şehirdeki artan sayıdaki otomobillerin güvenli bir ortamda korunması için önemli bir imkân oluşturdu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler