JEMGYÝET

Aşkabat Asya Oyunlarına hazırlanıyor

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat valiliğinde toplantı düzenledi. Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu üyelerinin, Aşkabat’ın ilçe valileri, bakanların, gazete editörlerinin davet edildiği toplantıda, Aşkabat’ın kalkındırılması ve 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar değerlendirildi.

Toplantıda, Aşkabat’ın genel kalkınma programı kapsamında karayolların ve ulaştırma altyapısının yenilenmesi, konut ve kamu hizmetleri, inşaat çalışmaları,  yatırım potansiyelin arttırılması ve Aşkabat-2017 Oyunları’na yapılan hazırlıklar doğrultusunda bilgi verildi.

Devlet Başkanı, Aşkabat’ın her yönden kalkınmasına büyük önem verdiklerini kaydederek, şehrin kapladığı alanın genişletildiğini, inşaat projelerinde başta yabancı şirketler olmak üzere Türkmen firmaların yer aldığını belirterek, buna rağmen hala bazı pürüzlerin yaşandığına dikkat çekti.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangelidyev, Aşkabat’ın yaşam sitelerindeki inşaat çalışmaları hakkında bilgi vererek, şehrin güney kısmında 630 hektar alanda yeni park alanının oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca, 22-27 Haziran tarihleri arasında yapılacak Kültür Günleri etkinliklerine hazırlık yapıldığını ifade etti.

Aşkabat Valisi Şamuhammet Durdılıyev, valilik tarafından 59,14 kilometre karayolu, 18 köprü, 39 yeraltı ve 15 üst yaya geçidi ve diğer mühendislik çalışmaların yapılması konusunda anlaşma imzalandığını ve tesislerin hizmete açıldığını ve bazı yollar üzerinde yol işaretlerin yapıldığını ve yeşillendirme kampanyasının yürütüldüğünü belirtti.

Türkmen Lider, Aşkabat’ın kalkındırılması ve geliştirilmesi yönündeki bütün çalışmaları her zaman kontrol altında tutulmasını istedi. Bazı yetkililere geriye kalan çalışmaların zamanında bitirilmesi için talimatlar verdi.

Devlet Başkanı bazı atama kararlarına imza atarak, S.Selimov’u Aşkabat şehrinin Berkararlık ilçe valisi görevine, A.Dovvayeva’nı Aşkabat Valisi’nin eğitim, kültür, spor ve sağlıktan sorumlu yardımcısı görevine ve M.Vollıyeva’nı Ruhabat ilçe vali yardımcılığına atadı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri