TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Aşkabat 2017 Oyunlarının açılış ve kapanış törenine hazırlıklar başladı

Orta Asya bölgesinde ilk defa Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın açılış ve kapanış törenine katılacak yetenekli Türkmen gençlerinin arasında seçmeler başladı. Aşkabat 2017 oyunlarının açılış ve kapanış törenlerini organize edecek olan dünyaca ünlü Balich Worldwide Shows şirketi, seçmelere başlayarak, 10 bin civarında dansçı ve sanatçıları seçecek.

Açılış ve kapanış törenine katılacak dansçılar için kayıt işlemi başlatıldı ve herkese numaralar dağıtıldı. Seçme işlemleri Türkmenistan Kültür Bakanlığı ile Balich Worldwide Shows şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Her gün 1000 aday seçmelere katılarak, bazıları ikinci etaba kalma başarısı gösteriyor.

Basına konuşan bazı adaylar Asya Oyunlarının açılış ve kapanış törenlerine katılmayı daha önceden arzu ettiklerini ve bunun artık gerçeğe dönüşme zamanının geldiğini ifade ettiler.

17 Eylül tarihinde Aşkabat 2017 oyunlarına resmi olarak start verilecek. 21 spor branşında  16-27 Eylül tarihlerinde yarışlar düzenlenecek. Nisan ayında Balich Worldwide Shows şirketi, Aşkabat 2017 Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerini organize etmek için seçilmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle