BIZNES

Aşkabat 2017 Oyunları dünyada büyük yankı uyandırdı

(Haber-Analiz)

17-27 Eylül 2017 tarihlerinde Orta Asya’da ilk defa Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları büyük bir heyecana sahne oldu. 12 gün devam eden yarışlar Türkmenistan’ın tarihine altın harfler ile yazıldı. 21 spor branşında büyük çekişmeye ve yeni rekorlara sahne olan varışlar Asya, Okyanusya ve daha birçok ülkede canlı olarak yayınlandı.

Binlerce misafirler Aşkabat şehrindeki Olimpiyat Kompleksin’de uluslararası standartlardaki tesislerde sport yarışlarına tanıklık ettiler. 21 spor dalında ve özellikle savaş sanatı spor tesisinde güreş, futsal, 3×3 basketbol, konkur, tenis, jiu jitsu, kuraş, sambo ve diğer spor yarışlarında birçok madalyalar kazanıldı we yenilenen rekorlar dünyada büyük yankı uyandırdı ve dostane münasebetler tesis edildi.

Bilindiği gibi, Aşkabat 2017 oyunlarında 37 rekora imza atıldı. Bunun 11’si Okyanusya’ya, 1!i Asya ve yine 1’i de dünya rekoru oldu. İranlı sporcu Sohrab Moradi spor severlerin hafızalarında uzak yıllar kalacak performansa imza attı. 94 kiloda erkekler arasındaki halter yarışmasında toplam 413 kilo kaldırarak, 18 yıllık dünya rekorunu yeniledi.

Madalya sıralamasında Türkmenistan oyunların başladığı ilk günden itibaren birinciliğini korudu. Türkmen sporcular 89 altın olmakla beraber toplam 245 madalya kazandı.

İlk başta fazla varlık gösteremeyen Çinli sporcular sonraki günlerde performansını arttırarak, toplam 42 altın madalya kazanmayı başardı. Özellikle yüzme, dans psoru, halter ve bilyardo da Çinli sporcular rakiplerine madalya şansı tanımadı.

İran madalya sıralamasında 3.sırada yer aldı. Bu ülkenin sporcular toplam 36 altın madalya kazandı. İrnalı sporcular güreş, tekvando ve erkeklerin arasındaki futsal yarışlarında rakiplere fark attı.

Asya kıtasının önemli spor yarışlarının birisini teşkil eden Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın tarihinde ilk defa e-spor alanında yarışlar düzenlendi.

Oyunlara ilk defa katılan mülteci takımı da açılış töreninde ve kapalı atletizm tesisinde seyirciler tarafından alkışlandı. Türkmenistan’ın ‘altın çocuğu’ olarak tanınan Seydi Batırov 6 madalya kazanarak, oyunların en fazla madalya kazanan sporcusu oldu.

Türkmenistan’da Aşkabat 2017 Oyunlarının başarılı bir şekilde sonuçlandırılması dünyanın önde gelen siyasetçilerinin ve spor camiasının temsilcilerinin takdirini kazandı.

Dünyaca ünlü siyasetçilerin ve spor temsilcilerinin Asya Oyunları hakkındaki ifadeleri;

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin:

Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları başarılı oldu. Aşkabat’ın ve tüm ülkenin uzak yıllar hazırlığını yaptığı ve büyük işlerin yapıldığı devasa bir organizasyon oldu. Gelecekte de, uluslararası yarışları düzenlemek için Türkmenistan’ın tüm hedeflerine ulaşacağına, ayrıca kazanılan tecrübe ve oluşturulan spor tesislerinin verimli kullanılacağına cani gönülden inanıyorum.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron:

Sizin başkentinizde bu önemli etkinliğin yapılması bu 11 günün devamında Aşkabat’ı Asya’nın spor başkenti yaparak, bölgesel sınırlarından çıkarak tüm dünyanın sporseverlerinin dikkatini Türkmenistan’a çevirdi, izleyiciler bu oyunların üstü ile Türkmenistan’ın doğa güzelliklerini ve mirasını keşfettiler, ayrıca onun sakinlerinin geleneksel misafirperverliğini hissettiler.

Siz Okyanusya’nın 19 ülkesinin ve bölgelerinin temsilcilerini bu oyunlara katılım için davet ettiniz ve bununla birlikte, Büyük Okyanus’ta bulunan ülkemize ait 2 bağımlı toprağın Fransız Polinezya’sı ve Yeni Kaledonyalı  sporcuların  Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5. Asya oyunlarında Fransa’yı temsil etmesini ifade etmekten mutluluk duyuyorum.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Miroslav Yench:

Aşkabat’taki oyunlar Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Asya Oyunlarının tarihindeki en iyi yarış oldu. Bu yarışlar Türkmenistan’ın itibarını yükseltti. Bu organizasyon Türkmenistan ile BM arasında yeni bir işbirliği alanı oluşturdu ve sporda uzun vadeli işbirliğinin başlangıcı oldu. Bu tür organizasyonlar uluslararası işbirliğini genişleterek, iş dünyasındaki münasebetlerin pekişmesine, bölgede ve dünyada karşılıklı güven ve saygının artmasına imkan sağlamaktadır.

Bağımsız Devletler Topluluğu İcra Komitesi Başkanı, İcra Sekreteri Sergey Lebedev:

Aşkabat’taki bölgesel ve uluslararası konferanslara hazırlık yapıldığında Türkmenistan üslendiği sorumlulukları büyük bir titizlikle yapmaktadır. Aşkabat 2017 Oyunları da büyük bir organizasyon olatak başarılı sonuçlandı ve dünyada önemli yankı buldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev:

– Aşkabat 2017 Oyunları barış, kardeşlik ve karşılıklı saygı prensiplerinde aktif ve olumlu işbirliğini gösteren tarihi bir olaydır. Olimpiyat hareketinin hedeflerine ulaşılmasında Türkmen Lideri’nin şahsi katkıları büyüktür.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman:

Böyle bir büyük organizasyonun yapıldığı ülke konumundaki Türkmenistan uluslararası spor merkezine dönüştü. Bu türkmen Lideri’nin spor alanında hayata geçirdiği kapsamlı çalışmaların tüm dünyada büyük takdire şayan olduğunun kanıtıdır.

Afganistan Cumhurbaşkanı Mohammad Eşref Gani:

-Türkmenistan bu oyunlara büyük spor bayramı ve Asya kıtasının ülkelerinin arasındaki kardeşlik münasebetlerinin karşılıklı güven ve işbirliğinin pekişmesine kaktı sağlayacak önemli bir siyasi organizasyon olarak hazırlandı.  

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin:

Aşkabat 2017 Oyunları başarılı sonuçlandı. Kardeşlik münasebetlerinin, karşılıklı güven ve işbirliğinin pekişmesine katkı sağlayan böyle devasa organizasyonlar sadece bölgesel seviye ile sınırlanmamaktadır.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon:

– Aşkabat 2017 Oyunları Türkmenistan’ın uluslararası alandaki itibarının yükseltti. Kapsamlı dev törenlerin yapılması uluslararası işbirliğinin pekişmesine, kardeşlik münasebetlerin güçlenmesine, bölgede ve dünyada karşılıklı güvenin sağlanmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan:

Tüm dünyada Türkmenistan’ın günümüzde kazandığı büyük başarılar takip ediliyor ve ülkedeki bütün alanlardaki, özellikle sporun gelişmesi için yapılan kapsamlı kalkınma programları büyük destek görmektedir. Aşkabat’ta inşa edilen Olimpiyat Kompleksi’nin dünya derecesindeki spor tesisleri hayranlıkla izlenmektedir.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev:

– Türkmenistan ve Özbekistan sporcuların iki ülke düzenlenen yarışlara aktif katılmaktadır. Asya 2017 Oyunları bölgedeki ve dünyadaki ülkelerin arasındaki spor işbirliğinin pekiştirilmesi için önemli bir adım olmuştur.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov:

Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın açılış töreni beni çok etkiledi. Türkmen sporu yeni seviyelere çıktı. Türkmenistan kapsamlı uluslararası yarışların yapıldığı merkeze dönüştü. Bunlar Aşkabat’ta Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın üst düzeyde organize edilmesine imkan sağladı.

Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov:

Aşkabat 2017 Oyunları, barış ve sürdürülebilir kalkınmaya önemli katkı sağlayan ülke olan Türkmenistan’ın dünyadaki itibarını yükseltti. Asya Oyunlarının Aşkabat’ta yapılması spor ve bu alandaki uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan türkmen Lideri’nin hizmetlerinin dünyada büyük takdir görmesinin kanıtıdır. Olimpiyat Stadyumundaki açılış törenini üst düzey düzenlenmesi, yapılan hazırlıklar övgüyü hak etmektedir.

Gürcistan Parlamento Başkanı İrakli Kobahidze:

– Bağımsız ve Tarafsız Türkmenistan’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkmen devleti hızlı kalkınan ülkelerin arasında yerini aldı ve spor ülkesi olarak tüm dünyada tanındı.

Tokyo Olimpiyat ve Paraolimpik Oyunları İcra Komitesi yetkilisi, Japon-Türkmen Dostluk Birliği başkanı Endo Toshiaki:

Aşkabat şehrinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarıyla birlikte Birleşmiş Milletler İnsak Hakları Konseyi’nin 36.oturumunda Türkmen tarafının girişimiyle Türkmenistan’ın ve Brezilya’nın ‘Barışın ve insan haklarının pekiştirilmesinde Mülteciler takımının katkısını teşvik etmek’ ile ilgili Deklerasyonun kabul edilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı (OCA) Şeyh Ahmad Al Fahad Al Sabah:

İşte Aşkabat 2017 Oyunları bitti. Ama biz buradaki güzel anılarımızı hiçbir zaman unutamayacağız. Oyunlar büyük bir başarıyla sonuçlandı. Bunlar Zati Alileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın uzak görüşlü politikasının ve desteğinin sonucudur.

Okyanusya Ülkeleri Ulusal Olimpiyat Komiteleri Başkanı Robin Mitchell:

– Türkmen sporu hızlı büyüyor. Bu alanın geliştirilmesine büyük önem veren türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katkısı büyüktür. Asya yarışlarında Türkmen sporcuların madalya sıralamasında ilk sırada yer alması bunun kanıtıdır.

Uluslararası Sambo Federasyonu Başkanı Vasili Şestakov (Rusya):

– Aşkabat’taki Asya Oyunları sambo için önemli oldu. Bu kentte Asya Olimpiyat Konseyi’nin İcra Komitesinin toplantısı yapıldı ve sambo Asya oyunları programına dahil edildi. Ben sambo severleri sporun bu dalında yeni sayfanın açılması ile tebrik ederim. Alınan tarihi karar sambonun Olimpiyat geleceğine de katkı sağlayacak. Gelecek sene sambonun oluşumunun 80.yıldönümü kutlanacak. Dünya sambo sporcuları 2018 yılında Cakarta’da düznelenecek Asya Oyunları’nda bu önemli günü kutlayacaklar.

Mülteciler takımının başkanı Tegla Lorupe:

Bu Oyunlar Türkmenistan’ın dünya spor camiasında daha kapsamlı yarışlara ev sahipliği yapabilecek ülkelerin arasında yer almasını sağladı. Türkmenistan’ın desteği ve misafirperverliği sonucunda bu oyunlara Okyanusya ülkelerin katılması büyük onur vericidir. Asya ve Okyanusya ülkeleri birlikte katılımıyla Asya Oyunlarının Sizin ülkenizde beyaz mermerli başkentte yapılması, dünya sporunun bundna sonraki gelişimine büyük katkı sağlayacak. Aşkabat’taki yarışlara dünya ülkelerinin üçten birinin katılımı barış prensiplerinin sonucudur. Bu Oyunlar tüm dünyada barışın sağlanmasına, halkların arasındaki karşılıklı güven temelindeki münasebetlerin gelişmesi için büyük öneme sahiptir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy