TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

“Arkadağ’ın güzel çağı” isimli kitap tanıtıldı : Kısa kısa haberler

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 60.yaş günü dolayısıyla yayınlanan “Arkadağ’ın güzel çağı” isimli kitabın tanıtım töreni düzenlendi. Mahtumkuli Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törene; Bakanlar Kurulu üyeleri, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Tanıtım törenine Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri de davet edildi.

Türkmenistan’ın son yıllardaki başarılarının anlatıldığı kitap, 3 dilde Türkmence, Rusça ve İngilizce yayınlandı. Türkmenistan Devlet Matbaasında basılan kitapta, ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan önemli anlar, Türkmenistan’ın her yönden gelişmesi için yapılan çalışmalar anlatılıyor.

Törende konuşan Türkmen bilim adamları, öğretim görevlileri, kamu kurum temsilcileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın önderliğinde ülkede muazzam kalkınma hamlesinin yaşandığını belirttiler. Devlet Başkanı’nın dirayetli başkanlığında ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan dev yatırım projelerinin hayata geçirildiği ifade edildi.

Türkmenistan’ın uluslararası arenada da önemli bir ortak olduğunu belirten konuşmacılar, 2007-2017 yılları kapsayan dönemde yapılan kalkınma programından bahsettiler.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Payhas Çeşmesi kitabı İrfan Kaynağı adıyla Türkçe ’ye tercüme edildi. Söz konusu kitap, İstanbul Üniversitesi tarafından tercüme edildi ve basıldı.

Türkmen Lideri’ne onurlu ödüller

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov yabancı ödüller ile ödüllendirildi. 60.doğum gününü kutlayan Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra düzenlenen ödül törenine katıldı. İlk olarak Türkmen Lideri’ni Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer tebrik etti.

AZERİ SANATÇI, TÜRKMENİSTAN’IN HALK SANATÇISI OLDU

Azerbaycan sanatçısı ve aynı zamanda Azerbaycan’ın  Rusya nezdindeki büyükelçisi Polat Bülbüloğlu, Türkmenistan’ın Halk Sanatçısı unvanına layık görüldü. Azeri sanatçıya ödülünü Türkmen Lider takdim etti. Polat Bülbüloğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı doğum günü ile tebrik ederek, Azerbaycan halkının kardeş Türkmenistan’ın başarılarından gurur duyduğunu belirtti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’da Polat Bülbüloğlu’nun ünlü Azeri sanatçısı, yetenekli bir besteci, aktör ve tecrübeli bir diplomat olarak tanındığını belirterek, Azerbaycan ile münasebetlerine değer verdiklerini kaydetti. Komşu ülke Azerbaycan’ı güvenilir ortak olarak gördüklerini belirten Devlet Başkanı, bundan sonra da ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel münasebetlerin geliştirilmesine hazır olduklarını kaydetti. 

TÜRKMEN LİDERİ’NİN KİTABI TÜRKÇE’YE TERCÜME EDİLDİ

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a kendisinin Türkçe ‘ye tercüme edilen kitabını hediye etti. Devlet Başkanı’nın ‘Dostluk sazı, dostluk ve kardeşlik sazı’ isimli kitabı Türkçe ’ye tercüme edildi. Tercüme edilen bu kitabın okur sayısı bir hayli artacak. Genel Sekreter Kaseinov, Türkmen Lideri’nin Türk dünyası halklarının yakınlaşmasına önemli katkı sağladığını belirtti.

TÜRKSOY’a bu anlamlı hediyesi için teşekkür eden Türkmen Lider, Türkmen halkının zengin tarihi ve kültürel mirasının korunmasının, yaygınlaşmasının devlet politikasının önemli alanlarının birini teşkil ettiğini kaydetti. 

GAGAVUZ YERİ NİŞANI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkmenistan Devlet Başkanı, Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi’nin Gagavuz Yeri Nişanı ile ödüllendirildi. Söz konusu ödülü, Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah takdim etti. Türkmen Lideri’ni doğum günü ile tebrik eden Başkan Vlah, iki halkın arasındaki ekonomik ve kültürel münasebetlerin gelişmesine sağladığı büyük katkılardan dolayı onurlu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Vlah, bu ödülün Gagavuzya ile münasebetleri geliştiren devlet adamlarına takdim edildiğini kaydederek, Türkmenistan’ın desteğiyle Gagavuzya’da kreş inşa edildiğini belirtti.

Bu ödül için teşekkür eden Türkmen Lider, her zaman Gagavuzya halkına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

RUSYA’NIN MADENCİLİK KONSEYİNİN ALTIN ROZETİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkmenistan Devlet Başkanı aynı zamanda Türkmenistan’da maden sanayi sektörünün kalkınması ve bölgede zengin mineral kaynakların kullanılması alanında yaptığı katkılardan dolayı Rusya’nın Madencilik Konseyi’nin Altın Rozeti ile ödüllendirildi. Söz konusu ödülü, Rusya Petrol ve Gaz Birliği Konseyi Başkanı ve Soyuzneftegaz petrol şirketi yönetim kurulu başkanı Yuri Şafranik takdim etti. Rus işadamı, Türkmenistan’ın petrol, doğalgaz ve madencilik sektöründeki başarılarından övgüyle bahsetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle