DÜNÝÄ

Aral Denizini kurtarmak için önemli belgeler imzalandı

Aral Denizini kurtarmak için bölgesel ve uluslararası çalışmalar hız kazanıyor. 2017-2019 yıllarında Türkmenistan’ın Başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu çeşitli programları bir-bir hayata geçiriyor. Bugün Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta yerleşen Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu İcra Komitesinin Binasında bu kapsamda 2 MoU imzalandı. Aralarında Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin temsilcisinin de bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı medyanın takip ettiği imza törenine yurtdışından da ilgili kurum yöneticileri katıldı.

İşte imzalanan belgeler:

1. Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu İcra Komitesi ile Orta Asya Su Kaynaklarını sınırlar arası Yönetmek bölgesel projeyi temsil eden Alman Uluslararası İşbirliği Derneği (GIZ) arasında MoU

2. Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu İcra Komitesi ile Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi arasında MoU

Belgelere Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu İcra Komitesi adına Başkan Güyzgeldi Baycanov, Alman Uluslararası İşbirliği Derneği (GIZ) adına Yönetici Korolina Milov, Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi adına ise İskender Abdullayev imzaladı.

Söz konusu anlaşmalar, Orta Asya bölgesinde su alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesine yardım edecek. Ayrıca, Aral havzasındaki bölgelerin ekolojik durumunun iyileştirilmesine, sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak.

İmza töreninden sonra söz alan yetkililer,  imzalanan belgelerin amacını, Orta Asya’da su alanında işbirliğini geliştirmek, Aral Denizi vadisinde sosyal,  ekonomik ve ekoloji durumu iyileştirmeye yardam etmek ve teknik yardam vermek olarak açıkladı. Ayrıca, yapılan açıklamalarda, sözkonusu belgelerin bölgesel işbirliğine yeni bir vime kazandıracağını ve bunun da Aral havzasındaki bölge insanlarının yaşam şartlarının iyileşmesine imkan sağlayacağı ifade edildi

Bölgesel Kurumların 6. toplantısı

Aral Denizini kurtarmak amacıyla bugün öğleden sonra Başkent Aşkabat’taki Yıldız Otelin Kongre merkezinde 6. Bölgesel Kurumların toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantılar 2015 yılından beri yapılmakta olup, ilk 4 toplantı Kazakistan’da, 5. Toplantı Özbekistan’da gerçekleşti. 2 gün devam edecek toplantılarda bölgeyi temsilen çok sayıda kurumun sunumu yapılacak. Toplantıya 10 bölgesel, 9 uluslararası kurumun temsilcilerinden oluşan çok sayıda delege takip ediyor.

Toplantı Türkmenistan Dışişleri Bakanlığının desteği ile Uluslararası Aral Denizi (Gölü) Kurtarma Fonu İcra Komitesi ve Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi tarafından organize edilmektedir.

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu

Bildiğimiz üzere, Aral konusu dünyada hidrojeolojik rejimin değişmesi sonucu XX-XXI yüzyılları sırasında daha da karmaşık hale gelerek, günümüzde dünya kamuoyunun ilgi odağına dönüşmüştür. Burada oluşan ekoloji yıkımı Aral denizi sınırlarında ve bu alanın çevresinde yaşayan milyonlarca insanın hayat şartlarına etki etmiştir. Küresel iklim değişikliği durumun daha da kritik hal almasına neden olmaktadır.

Bu hususta oluşan durumu düzeltmek ekolojik yıkımın olumsuz etkileri ile ilişkili devletlerin anlaşmaya dayalı hareketlerine bağlıdır. Buna bağlı olarak, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonunu oluşturma kararı kabul edildi. Bu fonu Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan oluşturdular. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu çerçevesinde Devletlerarası su işleri koordinasyon grubu ve Devletlerarası sürdürülebilir kalkınma grubu oluşturuldu. Buna ilişkin, Orta Asya ülkeleri için ortak ekoloji programı olan Bölgesel çevreyi korumaya yönelik eylem planı kabul edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Ispaniýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň Garaşsyzlygy Stambulda bellendi

Gazagystan Germaniýa nebit eksportuny dowam etdirer

Kasym-Žomart Tokaýew bilen Olaf Şols duşuşdy

Eýranyň Gülüstan welaýatynyň hakiminiň Aşgabada sapary

Bütindünýä gümrük guramasynyň Baş sekretary Kunio Mikuriýa Aşgabatda