JEMGYÝET

Arabuluculuk krizlerin aşılmasında doğru araç

Türkiye’nin ev sahipliğinde "Güçlü Arabuluculuk: İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Rolü" temasıyla İİT Üye Ülkeleri Birinci Arabuluculuk Konferansı gerçekleştirildi. Türkiye'nin, İİT Zirve Dönem Başkanlığı kapsamında düzenlenen konferansa, 40 İİT üyesi ülkeden ve uluslararası kuruluşlardan kıdemli yetkililer, akademisyenler, arabuluculuk uzmanları ve uygulayıcıları katıldı. İİT'de ilk kez düzenlenen bu konferansta örgütün arabuluculuk alanındaki mevcut faaliyetleri, potansiyeli ve bu alandaki rolünü güçlendirmek amacıyla geleceğe yönelik atılabilecek adımlar ele alındı.

Konferans, Siyasi İşlerden Sorumlu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Abdullah Alim ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın konuşmaları ile açıldı. Arabuluculuk konusunda İİT Üye Devletleri Konferansına katılan saygın katılımcı kitlesine hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuğun öneminin giderek arttığı bir dönemde arabuluculuğun krizlerin aşılmasında doğru bir araç olduğunu kaydetti.

“Bu konferansa çok önem veriyorum. Cidde'deki Başkonsolos olarak görev yaparken İİT'yi biliyorum ve aynı zamanda Şam ve Musul'da bir Türk diplomat olarak görev yaptığım dönemde dünyanın en yıkıcı çatışmalara tanıklık ettim. Umarım, bölgedeki çatışmalara çözüm bulmayı başaracağız” ifadelerini kullanan Ahmet Yıldız, Nisan 2016 senesinden beri üslendiği İİT Zirve Dönem başkanlığında ortak sorunlarımızı ancak yaygın olarak geliştirilen çözümlerimiz ile aşılabiliriz anlayışı ile hareket ettiklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler ’den sonra dünyadaki en büyük uluslararası örgütün İİT olduğunu söyleyen Ahmet Yıldız, 5 kıtadaki 57 ülkedeki 1,6 milyar insanın sesi olmaya çalıştıklarını belirtti. Arabuluculuğun İİT'in bu potansiyelini daha iyi değerlendirmesine katkı sağlayacak faydalı bir araç olduğunu dile getiren Yıldız, sürdürülebilir barış ve istikrarın sağlanması için İİT'den daha iyi şekilde faydalanılması gerektiğini belirtti.

Yıldız, Türkiye ve İİT Zirvesi Başkanı olarak, İİT ve tüm üye devletleri arabuluculukta daha görünür ve aktif rol oynamaya davet etti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler