JEMGYÝET

Antonio Guterres: Türkmenistan ile işbirliğimize büyük değer veriyoruz

Haziran 2017’de Orta Asya turu kapsamında Türkmenistan’ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a mektup göndererek, Aşkabat ziyareti sırasındaki konukseverliği için teşekkür etti.

Türkmenistan’ın Hükümeti’nin sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir ulaşım, terör ile mücadele, bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi gibi ortak amaçlara ulaşmak yönündeki başarılarını takdir ettiğini söyleyen Genel Sekreter, Aşkabat’ta BM Küresel Antiterör Stratejisinin hayata geçirilmesi konusunda BM ile Orta Asya arasındaki üst düzeydeki diyaloğun gerçekleştirilmesine verdiği destekten dolayı Türkmen yönetimine teşekkür etti.

Bu toplantı kapsamında kabul edilen Aşkabat Deklarasyonu’nun Orta Asya ülkelerinin tamamının BM ile terör ve diğer tehditlere karşı koordineli mücadele etmek için işbirliği yapmaya hazır olduklarının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri, 10 yıl önce Aşkabat’ta açılan BM Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi’nin faaliyetlerine Türkmenistan Hükümeti’nin destek verdiklerini, bunun da bölgesel işbirliğinin ve önleyici diplomasinin önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

 BM’nin Aşkabat’taki yeni ofisinden memnun kaldığını belirten Guterres, Birleşmiş Milletler ’in Türkmenistan ile işbirliğine büyük değer verdiğini, düzenli işbirliği sonucunda önemli sonuçların alındığını kaydetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň raýatlygyna kabul edilen adamlara pasportlary gowşuryldy

Türkmenistanyň Prezidenti Serdar Berdimuhamedowa Türkmenistanyň Gahrymany diýen ady dakyldy

Ata Watan Eserleri

Arkadag şäherini 2024–2052-nji ýyllarda ösdürmegiň konsepsiýasy taýýarlanar

Gurluşyk we senagat toplumy: ýol we köpri gurluşygy üçin 545 millionlyk maýa goýum

Döwlet Baştutanymyz ýangyç-energetika toplumynyň öňünde anyk maksatlary goýdy

Türkmenistanyň Prezidenti: ilat ýazuwynyň jemlerine görä meýilnamalara takyklamalar girizilmeli