DÜNÝÄ

Ankara’da Kültür Günü kutlandı

Türkmenistan’da 27 Haziran Kültür ve Sanat çalışanları günü ve Mahtumkuli Firaki Şiir Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Bu çifte bayram  olarak ilk defa kutlandı ve bu kutlamalar ülke genelinde 22-27 Haziran tarihinde Ahal vilayeti topraklarında diğer vilayetlerden gelen kültür ve sanat camiası ile ortaklaşa kutlandı.

Türkmenistan’daki bu önemli bayram yurtdışında da kutlandı. «Türkmenistan – Büyük İpek Yolunun Kalbi» yılında Türkmenistan’da kutlanan Kültür ve Sanat Camiası günü ve Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı münasebetiyle 27 Haziran 2018 tarihinde Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından Ankara şehrinde yerleşik Türkmenistan Parkı’nda Mahtumkuli Firakı’nın heykeline çelenk koyma töreni düzenlendi.    

Etkinliğe Ankara şehrinde yerleşik diplomatik temsilcilik çalışanları, Türkmenistan-Türkiye Dostluk Derneği başkanı ve üyeleri, Türkiye’de bulunan bazı dernek temsilcileri, TÜRKSOY teşkilatının temsilcileri, Türkmenistan’da görev yapmakta olan bazı şirket yetkilileri ve basın mensupları, üniversite hocaları, Ankara şehrinde yükseköğrenim gören Türkmen öğrencileri ve Türkmenistan vatandaşları iştirak ettiler. 

Ayrıca resmi konuk olarak törenlere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Ramazan Çokçevit ve bakanlığın diğer temsilcileri katılım sağlamıştır. Törende, Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi İşanguli Amanliyev ile birlikte Burç Taahhüt Mühendislik ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Gömdeniz, NATA Holding Başkanı Namık Tanık, NATA Group Genel Müdürü Cüneyt Kandemir,  ESER AŞ Başkanı İlhan Adıloğlu, Atavatan Türkmenistan Dergisi İmtiyaz Sahibi  ve ECO Ticaret Odası Genel Sekreteri Adem Kula ve diğer katılımcılar anıta çelenk bıraktı.

Etkinlik çerçevesinde Türkmenistan Devlet Başkanının önderliğinde Türkmenistan’da milli kültürümüzün ve sanatımızın kalkınmasının etkili bir şekilde gelişmekte olduğu, ülkemizde ve tüm dünyada ün kazanan klasik Türkmen edebiyatının temsilcisi Mahtumkulu Firakı’nın yaratıcı mirasını imceleme ve dünyaya tanıtımı ile ilgili hayata geçirilen çalışmalar hakkında konuşmalar yapıldı.

Ayrıca, Mahtumkulu Firakı’nın şiirlerini Türkçeye aktararak 2 cilt halinde Mahtumkulu Divanı’nı yayınlayan üniversite hocalarına ve bilim adamlarına ödüller takdim edildi.

Törenler geleneksel Türkmen pilavı ikram edilmesiyle sona erdi.

Ýene-de okaň

Ankarada Türkmenistanyň Garaşsyzlygyna bagyşlanan halkara maslahat geçirildi

Kapadokiýada Türkmenistanyň Garaşsyzlyk güni bellendi

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Ýaponiýadaky ykdysady we energetika maslahatyna gatnaşdy

Gazagystanyň Prezidenti Germaniýada saparda bolar

Türkmenistanyň Gazagystan Respublikasyndaky konsuly wezipä bellenildi

Olaf Şolz Merkezi Aziýanyň Prezidentleri bilen duşuşar