DÜNÝÄ

Anayasa Günü Konferansı düzenleniyor

Türkmenistan’da 18 Mayıs tarihinde Anayasa Kabulünün 25.yılını kutluyor. Bu anlamlı gün öncesinde bir uluslararası konferans düzenleniyor. Türkmenistan Devlet Başkanı, konferans katılımcılarına kutlama mesajı gönderdi.

Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı ilk gününden itibaren kendi kalkınma yolunu seçtiğini ve geçen süre zarfında güvenilir ortak, kalkınan ve barışsever bir ülke olarak kendini tanıttığını ifade etti.

Devlet Başkanı, 25 yıl içerisinde iç ve dış siyasette, ekonomide, kültürde, sosyal ve insani alanlarda kazanılan başarılardan büyük gurur duyduklarını ifade ederek, ülkedeki kalkınma reform çalışmalarının dev uluslararası örgütler ve ünlü siyasetçiler tarafından büyük takdir gördüğünü belirtti.

Aşkabat’ta düzenlenen “Türkmenistan Anayasası – kalkınmanın yasal dayanağı” konulu konferansın önemine değinen Türkmen Lider, bu forumda geçen çeyrek asırda yapılan çalışmaların değerlendirileceğini ve yeni kalkınma hedeflerinin belirleneceğini belirtti.

Türkmenistan halkının sosyal ve politik sisteminin ana yönlerini içeren Anayasa ile gurur duyduklarını belirten Devlet Başkanı, daimi tarafsızlık politikasına bağlı kaldıklarını, Bağımsız Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık statüsünün 2 defa Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilgili Kararlar ile tanındığını, Türkmenistan’ın dünyada tek tarafsız ülke olduğunu ve bunun da Anayasa’da belirtildiğini ifade etti.  

Türkmenistan’da her sene 18 Mayıs günü Anayasa ve Mahtumkuli Firaki’nin Şiir Günü olarak kutlanıyor. Ülkede 18 Mayıs resmi tatil. 18 Mayıs 1992 yılında Türkmenistan Anayasası kabul edilmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Mohammad Galibaf täzeden Eýranyň Mejlis başlyklygyna saýlandy

Nepally dagçy 30-njy gezek Ewereste çykdy

Türkmenistanyň we Gazagystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan 13-nji “ClasicFest” festiwalyna gatnaşdy

Täjigistanyň Premýer-ministri Arkadag şäherine baryp gördi

Kaliforniýanyň Dawis şäherinde Türkmenistan tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri