JEMGYÝET

Amul-Hazar 2018 rallisi tanıtıldı

Türkmenistan – Büyük İpek Yolu'nun kalbi olarak ilan edilen 2018 yılında dev bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacak. 9-15 Eylül tarihinde Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi düzenlenecek. Bu spor yarışı için tüm hazırlıklar devam ederken, bir taraftan da bilgilendirme ve basın toplantıları gerçekleştiriliyor.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Amul-Hazar 2018 (Turkmen Desert Race) rallisine ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Atavatan Türkmenistan dergisinin de hazır bulunduğu toplantıya, büyükelçiler, uluslararası örgüt temsilcileri, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı. Türkmenistan Ulusal Olimpiyat Komitesi, İçişleri Bakanlığı, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı ve Türkmenistan Motor Sporları Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği toplantıda, ralli hakkında bilgi verildi ve video tanıtım gösterisi izletildi.    

Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikaları Bakan Yardımcısı Gulmurat Agamuradov, ralli hakkında geniş bilgi sundu. 9-15 Eylül tarihleri arasında bin 500 kilometre rotada yapılacak ralli yarışına büyük hazırlıkların yapıldığını söyleyen Agamuradov, bu alanda Africa Eco Race yarışlarının genel müdürü ve birkaç defa Paris Dakar rallisinde şampiyon olan Jean-Louis Schlesser ile anlaşma sağlandığını kaydetti. Türkmenistan’ın daha önce de 2009 yılında Kazan-Aşkabat Silkway rallisine ev sahipliği yaptığını ifade eden Bakan Yardımcısı, Türkmen sporcuların 20-27 Temmuz tarihlerinde İpek Yolu 2018 rallisine katılacaklarını ve Eylül’de yapılacak ralli öncesinde bunun önemli bir antrenman olacağını ifade etti.

Agamuradov, ralli için 34 ülkeye davetiye gönderdiklerini ve 19 ülke katılım için geri dönüşüm yaptığını ifade etti.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Haldurdıyev, Amul-Hazar 2018 rallisinde otomobil, kamyon ve ATV sınıf SSV araçlarının yarışacağını belirtti. Türkmen yetkili, 31 Temmuz tarihine kadar online katılımın açık olduğunu ifade ederek, ralliye katılmak isteyen ülke ve motor sporu meraklılarının sayısının arttığını ifade etti.

Amul’dan start alacak rallide sporcular bin 500 kilometre mesafe geçerek, Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ralliyi sonlandıracaklar. Ralli kapsamında birçok kültürel ve turistik programlar düzenlenecek. Çeşitli ülke halklarının bir buluşmasına sahne olunacak.

Türkmenistan ulusal Olimpiyat Komitesi yetkilisi Resul Çariyev de konuşmasında, söz konusu ralli yarışlarının büyük önem taşıdığını, İpek yolunun geçtiği güzergahta yapılmasının ayrıcalık teşkil ettiğini belirtti.

Basın açıklamalarının ardından sorular yanıtlandı. Rus Ria Novosti ajansı muhabiri, ralliye Rusya’dan katılım olup-olmayacağını sordu. Yetkililer, en yakın ortakları olan Rusya’dan tabii ki katılım olacağını, şimdiden birkaç takım ve sporcuların kayıtlarını yaptırdıklarını söyledi. Buna benzer soruyu İtalya’nın Türkmenistan Büyükelçiliği mensubu sordu. İtalya’dan da katılım olacağı ifade edildi.

Fransa Büyükelçisi, ralli yayın organizasyonluğuna ilişkin soru sordu. Bu soruya ilişkin açıklamada, Eurosport, Motor spor gibi yayın birlikleri ile yayıncılık konusunda görüşmelerin yapıldığı açıklandı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı kanalıyla da yurtdışındaki temsilciliklerde ralliye ilişkin basın toplantıları yapıldığı açıklandı. Bununla ilgili toplantı, Türkmenistan’ın Pekin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri