BIZNES

Amul-Hazar 2018 rallisi start aldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. 5 etaptan oluşan ralli yarışı, Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinden başladı. 20’den fazla ülkeden gelen 83 takım ralli macerasına başladı. Aralarında Atavatan Türkmenistan yayın grubu olmak üzere dünyanın onlarca ülkesinden çok sayıda gazeteci yarışı takip ediyor.

247 KİLOMETRELİK İLK ETAP

Ralli yarışına öncülük eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 100’nolu araç ile start öncesinde 9 kilometrelik proloğu geçti. Ardından diğer ralli yarışçıları bu pisti geçerek, yarışın birinci etabında başlama sıralaması için eleme yarışları yapıldı.

Daha sonra 247 kilometrelik ilk etap için yarışmacılar yerini aldı. Ardından yarışlara start verildi. İlk önce arabalar, ardından kamyonlar ve daha sonra SSV araçları ralli macerasına merhaba dediler.

Türkmenistan bu yarışa İçişleri Bakanlığı Motor sporları Merkezi ve Motor Sporları Ulusal Federasyonu tarafından hazırlanan 15 takım ile katılıyor. Türkmenistan’ın kardeş ülkesi Türkiye ise bu yarışlarda AVC Çalık ve Transanadolu takımı ile temsil ediliyor.

Türkmenistan’ın doğusu ile batısını birleştiren ralli yarışına katılan pilotların ilk mola alanı Marı vilayeti kapsamındaki alan olacak. Buradan ikinci etap başlayacak. İkinci etap sonunda Ahal vilayetindeki yarım asırdır kesintisiz yanan “Karakum Işığı” doğalgaz kraterinde mola verilecek. Daha sonra Daşoğuz vilayetindeki Altın Asır Türkmen Kölü ve bitiş alanı olarak Balkan vilayetindeki Spor mola alanında sona erecek.  Mola alanlarında sağlık ve diğer hizmetler yapılmaktadır. Helikopterler yarışçıları yukarıdan takip etmektedir.

Yarışın ilk etabını Türkmenistan takımının 100’nolu aracı birinci bitirdi.

228 KİLOMETRELİK İKİNCİ ETAP

12 Eylül günü yarışın ikinci etabı start aldı. Pilotlar 228 kilometrelik çöl pistindeki yarışını devam ettirecek. Bu etap sönmeyen Derveze gaz kraterinde son buldu.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy