JEMGYÝET

«Amul-Hazar 2018» Ankara’da tanıtıldı

Bugün, 18 Temmuz 2018 tarihinde, Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından Ankara Swissotel’de düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında Türkmenistan’da 11-15 Eylül 2018 tarihleri arasında  ‘Amul-Hazar 2018’ Uluslararası Otomobil Rallisinin düzenleneceği bildirildi. Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin yöneticilerin de katıldığı toplantıda yapılan açıklamada bugünlerde ülkede söz konusu uluslararası müsabakaya üst düzeyde hazırlıklar yapıldığı kaydedildi.

Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev brifingde yaptığı konuşmada şunları belirtti:

“Otomobil sporundan bahsederken, Türkmenistan Devlet Başkanının inisiyatifleriyle 2013 yılında Aşkabat’ta Otomobil sporları merkezinin açıldığını belirtmek gerek. Bu merkez Türkmenistan’da otomobil sporlarının gelişmesine katkı sağlamıştır. Geçen dönemde otomobil spor alanı temsilcileri ülkemizde ve diğer devletlerde düzenlenen yarışmalarda iyi bir performans göstermişlerdir.

Ayrıca ülkemizin oto spor yarışmalarını düzenleme alanında tecrübe sahibi olduğunu belirtmemiz lazım. Yani 2009 yılında Türkmenistan Devlet Başkanının girişimleri sonucunda ‘İpek Yolu – 2009’ oto rallisi düzenlenmiştir. Bu müsabaka Türkmenistan, Kazakistan ve Rusya’nın katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, Kazan şehrinden Aşkabat’a kadar 4500 km’lik mesafede yapılmıştır. Bu yolun 2 bin 100 kilometresi Türkmenistan sınırlarından geçmiştir. Ralliye yaklaşık 30 ülkeden 50-den fazla tır ve 100-den fazla hafif otomobil katılmıştır.

Türkmenistan Devlet Başkanının girişimleriyle yeni oto ralli yarışmasının düzenlenmesi spor alanında uluslar arası işbirliğinin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bu spor faaliyetinin yapılması 2018 yılının ‘Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ yılı olarak ilan edilmesiyle de büyük önem kazanmaktadır.

‘Amul-Hazar 2018’ uluslar arası oto rallisi, yani Türkmen Çöl Yarışması, Büyük İpek Yolu’nun Türkmenistan sınırlarından geçen güzergâhı üzerinde yapılacaktır. Kamyon, sedan ve SSV klaslı arazi araçları arasında düzenlenmesi öngörülen bu uluslararası müsabakaya yaklaşık 40 ülkeden otomotiv spor grupları katılacaktır.

Rallinin esas güzergahı Türkmenistan’ın Marı, Ahal, Dışoğuz vilayetlerinden, ve Aşkabat şehrinden geçecek, oradan ise Balkan vilayetine uzanarak Hazar denizi kıyısında bulunan ‘Avaza’ Turizm bölgesinde sona erecektir. Güzergahın önemli bir kısmı Karakum Çölü’nden geçecektir. ‘Amul-Hazar – 2018’ oto rallisinin tam uzunluk mesafesi 1566 kilometre olup, bunun 1158 km’si yarışma güzergahı, 408 km’si ise yarışma olmayan yollar olacaktır.

Güzergah üzerinde bulunan her bir mola yerinde 3 bin kişilik yemekhane kurulacak ve yarışmacıların ihtiyaç duyacakları özelliklerde yemekler yapılacak. Ayrıca, mola yerlerinde basın merkezleri, sağlık noktaları, sanatçıların gösteri yapacakları sahne alanı, sergi alanları, ‘Ak ev’ çadırları ve helikopter iniş-kalkış alanları bulunacaktır. Yarışmaya katılan sürücülerin kullanacakları araçlar için yüksek kaliteli yakıt ve yağ malzemeleri de sağlanacaktır.

Yarışma katılımcılarını ve konukları karşılamak, evrakları hazırlamak ve hizmet vermek amacıyla 200’den fazla gönüllüler çalışacaktır.

Yangın güvenliği seyyar itfaiye gruplarınca sağlanacaktır. Yarışma güzergâhı boyunca teknik servis alanlarında ‘Acil yardım’ araçları nöbet tutacaklar.

Türkmenistan’ın Devlet Gümrük İdaresi ve Devlet Göç İdaresi yabancı ülkelerden gelecek sporculara ve diğer katılımcılara yüksek seviyede hizmet verecek, onların gerekli olan tüm gümrük ve vize işlemlerini yapacaklardır. Oto ralli katılımcılarını ve düzenleyicilerini Türkmen Hava Yolları’na ait uçaklar taşıyacaktır.

‘Amul-Hazar 2018’ Çöl oto yarışmasının, yani Uluslararası Oto Rallisinin amacı Büyük İpek Yolu’nun mirasını ve Türkmenistan’ın bu güzergâhla ilgili milli tarihi-kültürel değerlerini geniş kitlelere yaymaktan oluşmaktadır.

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy