JEMGYÝET

Altyn Asyr AFC Cup Kupasında gümüş madalya kazandı

AFC Cup Kupası’nda mücadele eden Türkmenistan lig şampiyonu Altyn Asyr, final karşılaşmasında Irak’ın  Air Force Club takımına yenilerek, kupayı kaçırdı.

AFC Cup Kupası Irak’ın Basra kentinde oynanan final karşılaşması ile sona erdi. Finalde Türkmenistan’ın Altyn Asyr takımı ile Irak’ın  Air Force Club takımı karşılaştı.

Irak takımı saha avantajı ile daha baskılı bir futbol oynadı. Buna rağmen, rakip kalede gol arayan Türkmen takımı bir türlü hedef tutturamadı. Irak takımı aradığı golü 22.dakikada buldu. Ahmad Hammadi Altyn Asyr takımının defans oyuncusu Mekan Saparov’un topu sektirmesi sonucunda bulduğu topu filelerle buluşturdu. İlk yarı 1:0’lık skorla sona erdi.

İkinci yarıda Altyn Asyr takımı rakip kalede gol bulmak için baskılı oyun oynadı. Birkaç güzel pozisyon yakalayan Türkmen takımı, bir türlü golü atamadı. Maçın 57.dakikasında kornerden gelen topa yükselen Iraklı İbrahim Baeş kafa golüyle skoru 2:0 taşıdı ve bu gol maçın kırılma noktası oldu.

Karşılaşmanın 65.dakikasında Altyn Asyr takımı penaltı kazandı. Ancak Selim Nurmuradov bu penaltıyı gole çeviremedi ve maçta başka gol sesi de çıkmadı.

Bunun sonucunda Irak’ın Air Force Club takımı 3.defa AFC Cup Kupasını kazandı. Türkmenistan’ın Altyn Asyr takımı ise gümüş madalya kazandı. Bu da, Türkmenistan futbol tarihinde önemli bir başarı olarak kayıtlara geçti.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy