TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Almanya Ziyareti Özel Sektörün Yüzünü Güldürdü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 29-30 Ağustos 2016 tarihlerinde Almanya’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti ülkenin özel sektörü açısından çok verimli geçti. 2008 yılından sonra ikinci defa Almanya’yı ziyaret eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Şansölye  Angela Merkel görüşmesi, iki ülke ilişkilerinin yeniden canlanması ve özellikle ekonomik münasebetlere yeni bir ivme kazanmasına vesile oldu.

Söz konusu ziyaret kapsamında Berlin’de Türkmenistan-Almanya İş Forumu düzenlendi. Bu foruma her iki ülkenin iş dünyasının önemli şirketleri katıldı. Türkmenistan Hükümeti son yıllarda yurtdışından ithal edilen ürünlerin Türkmenistan’da üretilmesini teşvik etmek amacıyla özel sektörü tüm anlamıyla destekliyor. Bundan dolayı Türkmenistan’ın özel sektör temsilcileri yurtdışındaki iş forumlarına katılarak, yabancı ortakları ile yeni iş kapılarını aralıyor.

Berlin’de düzenlenen İş Forumu kapsamında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye özel şirketler ile Alman şirketleri arasında 13 dev anlaşmaya imza atıldı. Bu gelişmeler, Türkmenistan ekonomisinde özel sektörün payının giderek arttığının bir işareti olarak algılandı.

Söz konusu anlaşmalar kapsamında Alman şirketleri tarafından üretilen teçhizatlar, Türkmen firmalar tarafından ülkedeki yeni üretim tesislerinde kullanılacak. Türkmenistan’da yeni iş kapılarını oluşturacak hijyenik pamuk, süt ürünleri, tekstil ürünleri, gıda ve inşaat ürünleri üretim tesisleri, Almanya’dan getirilecek donanımlar ile donatılacak. Bu konuda Berlin’deki toplantıda ilgili anlaşmalar imzalandı.

Bunun yanı sıra spor ve sağlık alanındaki yeni tesislerde de Alman teknolojisinden yararlanmak için önemli anlaşmalara imza atıldı.

Ýene-de okaň

Hytaýda uly nebit gory tapyldy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda halkara nebitgaz maslahaty geçiriler

Ata Watan Eserleri

Gyrgyz Respublikasy Türkmenistandan pomidor satyn alýar

Ata Watan Eserleri