JEMGYÝET

Alman Cumhurbaşkanı: İki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğiz

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a mektup gönderdi. Alman Cumhurbaşkanı mektubunda, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için her türlü çabayı göstereceğini kaydetti.

Türkmen Lideri’nin kendisine cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla gönderdiği tebrik mektubundan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Frank-Walter Steinmeier, iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Türkmenistan ile Almanya’nın küresel tehditlere karşı durabilecek güçte olduğunu belirten Alman Cumhurbaşkanı,  uluslararası örgütler ile birlikte dünyada barışın sağlanması, insanların rahat bir hayat sürmesi için bütün koşulların oluşturulmasına önemli katkı sağlayabileceklerini bildirdi.

Belçika Büyükelçisi Göreve Başladı

Belçika’nın Türkmenistan’a yeni Büyükelçisi Bert Schoofs, resmen görevine başladı. Devlet Başkanı’nın talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva Belçika Büyükelçisi’nden güven mektubunu kabul etti. Görüşmede, Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında büyükelçiye bilgi verildi.

Ayrıca, iki ülke arasındaki ikili münasebetler ele alındı. Türkmenistan ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki münasebetler değerlendirildi. Büyükelçi, Türkmenistan’ın enerji, su kaynaklarının rasyonel kullanılması, ekoloji güvenliği yönündeki uluslararası inisiyatiflerini desteklediklerini açıkladı.

Belçika Büyükelçi, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi. Ayrıca, büyükelçi ve beraberindeki heyet, kültür programına katıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi