TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Ahmet Çalık: Türk işadamları için Türkmen pazarının cazibeli bir merkeze dönüştü

Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ı kabul etti. Türkmenbaşı kentinde Uluslararası Deniz Limanı projesinin inşasını gerçekleştiren Gap İnşaat’ın başkanı Ahmet Çalık,  Türkmenistan ile uzun vadeli işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Türk işadamı ayrıca, Türkmenistan ekonomisinin hızlı büyüdüğünü, Türk işadamları için Türkmen pazarının cazibeli bir merkeze dönüştüğünü ifade etti.

Türkmenistan’ın işbirliğine ilgi gösteren taraflar ile işbirliğine her zaman açık olduğunu söyleyen Türkmen Lider, Türkmen-Türk münasebetlerinin önemli bir aşama kaydettiğini ve buna ortaklaşa imza atılan dev projelerin örnek olduğunu söyledi.

Ahmet Çalık, şirketi tarafından yapılan projeler hakkında bilgi verdi ve bu projeleri zamanında ve kaliteli bir şekilde teslim etmek için üslendiği yükümlülükleri yerine getirmek için büyük bir sorumluluk taşıdıklarını ifade etti.

Türk işadamı, Türkmen Lideri’ne bazı projeleri teklif etti. Devlet Başkanı’na Mari vilayetinde mineral gübre ve kimyasal ürünleri üretim tesisinin, Lebap vilayetinde fosfat gübresi üretim tesisinin projelerini sundu. Bunun yanı sıra 130 yataklık Yanık Merkezi’nin proje teklifi de yer aldı.

Devlet Başkanı, bu projeleri detaylı inceledi ve bazı teklifler yaptı. Bununla birlikte Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı ile paralel inşa edilecek elektrik hattı ile ilgili projeler hazırlaması teklif edildi.

Türkmen işadamı, Türkmen Lideri’ne Türk ortaklarına duyduğu güvenden dolayı teşekkür etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Hytaýda uly nebit gory tapyldy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda halkara nebitgaz maslahaty geçiriler

Ata Watan Eserleri

Gyrgyz Respublikasy Türkmenistandan pomidor satyn alýar

Ata Watan Eserleri