TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Ahalteke Atları’nı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Dahil Edilmesi İsteniyor

Dünyanın At üst idaresi bulunan tek ülkesi Türkmenistan'da Ahalteke atlarını UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmesi için çalışma başlatılacak. Türkmenistan'ın milli değerlerinden olan safkan Ahalteke atlarının kataloğunun hazırlanması konusunda talimatlar verildi. Katalogda atlar hakkında detaylı bilgiler yer alacak. Atların başarıları, kökeni ve diğer bilgileri dünya toplumuna kazandırılacak.   

Daha sonraki etapta kataloğun uluslararası örgütlerde kayıt edilecek. Bu da, Türkmen atları ile ilgili önemli bilgi kaynağı teşkil edecek. Ayrıca, bu çok ciltli baskıda, Ahalteke atlarının genetiğinin korunmasında Türkmen halkının temel rolü, at yetiştiriciliğinin ulusal geleneklerin gelişmesi için hükümet tarafından alınan önlemler yansıtılacak.

Ayrıca, Ahalteke atlarının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmesi için çalışma başlatılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 2007 senesinde iktidara gelmesiyle birlikte, Türkmenistan’da Atçılığın geliştirilmesi, kurumların güçlendirilmesi, yeni uluslararası standartlarda modern atçılık tesislerin inşa edilmesi, atçılık eğitimi alanındaki çalışmaların artırılması, atların genetiğinin korunması ve bilimsel konferansların organize edilmesi gibi birçok uluslararası organizasyonlara katılım artırılmış ve Türkmenistan’ın bu konuda etkin bir ülke olması sağlanmıştır.

Türkmenistan'ın milli değerlerinden olan Ahalteke atları için her yıl Nisan'ın son pazarı At Bayramı düzenleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

 

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle