TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Ahalteke atından Guinness rekoru

Türkmenistan’ın milli değerlerinden olan Ahalteke atı Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırdı. Türkmenistan Devlet Başkanlığının Atçılık Kompleksi’ne ait Akhan isimli Ahalteke atı şaha kalkarak, arka ayakları üzerinde durarak, 10 metrelik mesafeyi 4,19 saniyede geçerek, bir önceki rekoru yeniledi.

Daha önceki rekor, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kırılmıştı. Arap atı bu mesafeyi 2016 yılında 9,21 saniyede geçmişti. Böylece, Ahalteke atı daha önceki rekoru 2 kat fazla yenilemiş olma başarısını gösterdi.

Akhan isimli Ahalteke atı arka ayakları üzerine durarak, 10 mertlik mesafeyi kat etti. Buna Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici de tanıklık etti. Türkmenistan Devlet Sirki’nde düzenlenen törende, Guinness Temsilcisi Şeyda Subaşı, Türkmenistan’ın yeni kazandığı rekorun sertifikasını Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazgeldiyev’e takdim etti.

Bu törenin Türkmenistan’da Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un doğum gününün kutlandığı güne denk gelmesi ayrı bir önem arz etti. Çünkü Türkmen Lider, Ahalteke atlarının büyük hayranı ve usta jokeydir. Türkmen Lideri’nin başkanlığında saf kanlı Ahalteke atlarının yetiştirilmesi, çoğaltılması için büyük yatırımlar yapıldı. Ülke genelinde ve Aşkabat’ta modern hipodromlar kuruldu. At yetiştirme merkezleri yer alıyor. Bunun yanı sıra atçılık sporunun geliştirilmesi için çaba gösteriliyor.

Türkmenistan daha önce de birçok eserleri ile Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmıştı. Türkmenistan’da inşa edilen birçok yapısal anıtlar yanı sıra Türkmen halkının kültürel mirası ve önemli hazinesi olan Türkmen halısı ve bayrağı rekorlar kitabına adını yazdırdı.

En son Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen Haziran ayında Türkmenistan’ın girişimiyle dünya genelinde bundan sonra kutlanmaya devam edecek 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü arifesinde en çok katılımlı bisiklet eğitimi kategorisinde rekor kırılmıştı.

 

Ýene-de okaň

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Türkmenistanyň Prezidenti Hytaý Halk Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Teswirle