TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Ahal vilayeti ilk olarak buğday hasadını tamamladı

Türkmenistan’da 6 Haziran itibariyle başlanan buğday hasat dönemini ilk olarak Ahal vilayeti tamamladı. Ahal vilayetinin çiftçileri 450 bin ton buğday hasadını toplayarak, tahıl rekoltesi için sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirdiler.

Bu sene Türkmenistan genelinde 760 bin hektar alana buğday ekildi. Bu arazilerin 209 bin hektarı Ahal vilayetinin payına düşmektedir. Hasat döneminde başarılı olan çiftçiler, biçerdöverciler ve diğer çalışanlar ödüllendirildi.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı'na göre, mevcut hasat mevsiminde yüksek oranlara ulaşılmasının, tarım sektörünün altyapısının teknik olarak yeniden donatılması ve modernizasyonu, ileri teknolojilerin kullanılması, çiftçilere kaliteli tohum ve gerekli mineral gübreler sağlanması sayesinde mümkün olduğu ifade edildi.

Çiftçilerin işgücü verimliliğini artırmak için buğday satın alma fiyatlarındaki sistematik artış, tarım makineleri satın almaları için sağlanan indirimli krediler ve diğer harcamaların finanse edilmesi önemli teşvikler olmuştur. CLAAS, JohnDeere, Case, New Holland gibi son teknolojili biçerdöverlerin çalıştırılması hasadın kayıpsız ve zamanında toplanmasına imkan sağlamıştır.

Ülke genelinde hasat devam etmektedir ve çiftçiler yetiştirilen tüm mahsulün kayıpsız toplanması için çalışmaktadır. Bu sene 1 milyon 600 bin ton rekolte beklenmektedir.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Milli Mejlisiniň başlygynyň Aşgabady sapary

Türkmenistan Russiýanyň Merkezi Aziýadaky strategik hyzmatdaşy

Amerikan işewürleri bilen duşuşyk

Teswirle