TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

AGİT’ten televizyon finansmanı konusunda seminer

5-6 Haziran 2019 tarihlerinde Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Aşkabat'ta “21. Yüzyılda Televizyon Finansman Modelleri” başlıklı bir seminer düzenledi. Seminer, İngiltere ve Ukrayna'dan davet edilen uluslararası uzmanlar tarafından kamu ve özel televizyonlarının temel prensiplerini ve geleneksel finansmanına yönelik bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.

Etkinliğe Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılığı ve Sinematografi Komitesi, Meclis(Parlamento), Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, Ombudsmanlık Ofisi, Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü ve diğer bazı bölümlerin temsilcileri katıldı. Seminer katılımcılarına yaptığı konuşmada, AGİT Merkezinin Aşkabat Merkezi Başkanı Büyükelçi Natalia Drozd, “AGİT'e katılan ülkelerin bilginin daha özgür ve daha geniş bir şekilde yayılmasını sağlamak için modern iletişim araçlarını kullanmaya kararlıdır” dedi. Seminerde, medya pazarının ayırt edici özellikleri ve yayın, dijital ve yazılı medyanın ihtiyaç ve alışkanlıklarının incelenmesinin önemli rolü ele alındı. Çalıştay katılımcıları, abonelik sistemleri, televizyon izleyicilerinden gelen yıllık katkılar, mikrofinans, dijital hizmetler vergisi ve hibrit modeller gibi finansman modellerini inceledi.

Seminerin sonunda, AGİT Aşkabat Merkezi’nde Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılığı ve Sinematografi ve diğer yetkili bölümlerin üst düzey yetkilileri için bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Yuvarlak masadaki değerlendirmede, seminerin sonuçları sunuldu ve televizyon finansmanı için en uygun modeller tartışıldı.

Ýene-de okaň

Sankt-Peterburg türkmen talyplaryna garaşýar

Türkmenistanyň we Tatarystanyň Prezidentleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Garaşsyzlyk baýramyna bagyşlanan baýramçylyk konserti

Teswirle