JEMGYÝET

AGİT Bölgesel Bakanlar Konferansı Aşkabat’ta yapıldı

Avrupa güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bölgesel Bakanlar toplantısı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenendi. AGİT’in ‘İyi yönetim ve ekonomik işbirliği’ konulu bölgesel toplantısına, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Afganistan ve AGİT’e üye ülkelerden temsilciler katıldı. Konferansta Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçi Mustafa Kapucu da hazır bulundu. Konferansın konuşmacıları arasında Türkiye’den  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bölüm Başkanı Bülent Suloğlu da bulunmaktadır.

AGİT’in Aşkabat ofisinin desteğiyle düzenlenen konferansın amacı Orta Asya ülkeleri ile AGİT’e üye ülkelerin uzmanları siyasi diyalog ve iyi ekonomik yönetim kapsamında bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konuları ele aldılar.

Taraflar ticaret, ulaştırma, gümrük ve sınır mekanizmalarının iyi kullanımıyla bölgesel transitin arttırılması, ekonomik güvenliğin sağlanması gibi konularda sunumlar gerçekleştirildi.

Konferansta AGİT ekonomik ve çevresel faaliyetlerinin koordinatörü Vuk Zhukich, AGİT Aşkabat Ofisi Temsilcisi Natalia Drozd, Afganistan Ekonomi Bakanı Mastur Mohammed Mustafa, Tacikistan Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Gulru Jabborzoda, BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia Gherman gibi birçok yabancı konuklar verimli işbirliğin arttırılmasına yönelik sunumlar yaptı.

Sunumlarda Orta Asya'nın dünya ekonomik alanıyla bütünleşmesi, günümüz zorluklarıyla başa çıkmada önemli bir rol oynadığı ve bölgesel işbirliğinin artan önemi hızla değişen küresel ekonomideki ülkelerin rekabet gücünü de olumlu yansıdığı ifade edildi.

Konferansta heyet başkanları ve bölge delegasyonları, bu yıl 2 Mayıs'ta hizmete açılan Uluslararası Deniz Limanı'nın önemine değindiler. Liman, Karadeniz'e, Avrupa ülkelerine, Orta Doğu'ya, Güney Asya'ya ve Asya-Pasifik bölgesine erişim için en uygun koşulları yaratarak modern bir deniz taşımacılığı sisteminin oluşturulmasında önemli bir bağlantıdır. Ayrıca, bu tesisin açılışı, Batı ve Doğu ülkeleri arasında yeni bir ekonomik ve ticari işbirliği seviyesine yol açacağı kaydedildi.

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy