JEMGYÝET

Afyonkarahisar Valisi Tutulmaz: Türkmenistan ve Türkiye’nin kardeşlik bağları güçlü

Türkiye Aşkabat Kültür Müşavirliğinin organizatörlüğünde Türkmen turizm şirketlerine yönelik Afyonkarahisar ili termal tesisleri tanıtma programı düzenlendi. Program kapsamına bu ile gelen heyeti Afyonkarahisar Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz kabul etti. Aralarında Aşkabat kültür Müşaviri Fikret Öztürk, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Dumlupınar Bölgesi Başkanı Bilal Şenel, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır ve Türkmen turizm şirketlerinin yöneticileri bulunduğu heyeti kabulünde Vali Mustafa Tutulmaz, Türkmenistan ve Türkiye’nin kardeşlik bağlarının çok güçlü olduğunu beyan etti.   Atavatan Türkmenistan dergisi yöneticileri de ziyarette hazır bulundu.  

1 milyon turist ağırlayacağız

Afyonkarahisar ilinin yaklaşık 24 bin yataklık turizm kapasitesin bulunduğunu belirten Vali Tutulmaz, geçen sene ilk belirlemelerine göre, yaklaşık 950 bin turist ağırladıklarını beyan etti. Bu sene bu oranın 1 milyon geçmesinin beklediğini belirten Tutulmaz, gelen turistlerin yüzde 98’nin yerli turist olduğunu ifade etti.  Afyonkarahisar’ın “bütün yolların kesiştiği yer” olduğunu belirten Vali Tutulmaz, biz bunu insanların buluştuğu yer olarak değiştiriyoruz dedi.

Termal Kent kuruluyor

Vali Tutulmaz, Afyonkarahisar ilinin sağlık turizmi alanında çok önemli potansiyelinin olduğunu ve yakında bu ilin Türkiye’nin ve bölgenin önemli sağlık turizmi destinasyonlarından biri olacağını sözlerine ekledi. Termal tesisleri alanında Afyonkarahisar’ın öneminden bahseden Vali Tutulmaz, yakında Termal Kent  kurulacağını belirtti. Bu kentin günlük kapasitesi 3000-6000 kişiye hizmet verebilecek şekilde olacak.

 

Afyona Türkmen öğrencileri bekliyoruz

Vali Tutulmaz, Türkmen öğrencileri Afyonkarahisar’a beklendiklerini, illerinde 1 üniversitenin faaliyette bulunduğunu, yakında ise sağlık alanında bir üniversitenin daha açılacağını beyan etti. Türkmen öğrencilerinin buraya gelmesi ile bu öğrenciler ile iletişimde bulunan halk arasında Türkmenistan’a karşı sevgi artacağını, Türkmen öğrencilerin ailesi ve akrabalarında ise Afyon’a karşı muhabbet oluşacağını belirtti. Üniversitelerin eğitim kalitesinin çok iyi olduğunu beyan eden Vali Tutulmaz, Tıp’tan Hukuk’a her alanda üniversitelerinin uzman hazırladığını sözlerine ekledi. Özellikle, kız öğrenciler için devlet yurtlarında konaklama imkânının var olduğunu belirten Vali Tutulmaz, illerinin İstanbul’a, İzmir’e ve Ankara’ya 4-5 saatlik mesafede bulunduğunu sözlerine ekledi. Ziyaret sonrasında Türkmenistan’dan gelen heyet, Vali Tutulmaz’a Türkmenistan’a özgü hediyeler takdim etti. Akşam saatlerinde Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban İkbal Termal tesislerinde Türkmen heyetiyle akşam yemeğinde buluştu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär