JEMGYÝET

Afyonkarahisar- Türkiye’nin Sağlık Turizm Merkezi

Yakında  Türkiye Cumhuriyetinin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği tarafından Afyonkarahisar ili tanıtım programı düzenlendi. Programa Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu adına katılan Merdan Gurbandurdıyev’in izlenimlerinden oluşan yazı dizini sunuyoruz.

Türkiye’nin turizmi çeşitlenirken,  daha önce var olan yaz turizmine bir de kış turizmi eklenmişti, şimdi ise son dönemlerde daha da yayğınlaşmaya başlayan sağlık turizmi de eklenince  Türkiye’nin turizm potensialı daha da artmış durumundadır. Bu alanda birçok yatırımların gerçekleştirildiğini, özellikle denize kıyısı olmayan iç Anadolu bölgelerinın sağlık turizminde daha da aktif hale geldiğini, yerli ve yabancı futbol klüplerinin kampları için tercih ettikleri bölgeye dönüştüğünü gözlemlemek mümkün. Sağlık turizminin yurt dışı tanıtımı kapsamında Türkiye Cumhuriyetinin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliğinin öncülüğünde bir program düzenlendi ve Kültür Müşaviri sayın Fikret  Öztürk’in bizzat katılımıyla bu program kapsamında Türkiye’nin sağlık turizminin yeni gözdesi haline gelmeye aday Afyonkarahisar ilindeki termal otellere, hastenelere ve tarihi yerlere Türkmenıstan’dan birkaç turistik şirket ve media temsilcileri davet edildi ve yerinde tanıtım yapıldı.

Heyetin ucaktan indigi Zafer Havalimanı bölgesel havalimanı olup Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hizmet etmek üzere oluşturulan ve bölgeye turistik amaçlı gelmek isteyenler için mesafeleri kısaltmakta önemli rol üstlendiği söylenebilir. Türkmenistan’dan giden heyet TURSAB Dumlupınar Bölgesi yöneticilerinin rehberliğinde Afyonkarahisar ve çevresindeki beldelerde bulunan sağlık termal tesislerini birebir görmek ve yerinde inceleyip bilgi alma fırsatı oldu. Şöyle ki, heyet üç gün süresince farklı sağlık otellerde ağırlandı ve bizzat Afyonkarahisar Valisi sayın Mustafa Tutulmaz hem de Belediye Başkanı sayın Burhanettin Çoban tarafından makamlarında kabül edildiler. Heyetin konakladığı (İkbal Termal Hotel & Spa, Sandıklı Termal Park Hotel, Grand Özgül Termal Otel) ve ayrıca gidip yerinde incelemede bulunup gördüğü bazı otelleri şöyle sırayalabiliriz: İkbal Termal Hotel & Spa, Sandıklı Termal Park Hotel, Grand Özgül Termal Otel, Budan Termal Hotel-Convention Center, Akrones Thermal & Spa Convention Sport Hotel, NG Güral Afyon, Korel Thermal Resort Clinic & SPA ve diğerleri.

Heyetin konakladığı otellerden ilki olan İkbal Termal Hotel & Spa diğer özellikleri ile beraber, başta termal havuzu, fizik tedavi ve rehabilatasyon merkezi olmasının yanısıra, hemen yan tarafında açık hava alışveriş ve eglence merkezinin de bulunmasıyla daha da cazibeli hal almış durumundadır. Afyonkarahisar’dan 60 km. uzaklıkta bulunan Sandıklı Termal Park Hotel de konum ve sunduğı sağlık (buna bisiklet-at binme, çamur banyoları dahil) hizmetleri açısından misafirlerini memnun edecek tüm imkanlara sahip olduğu söylenebilir. Yine de Afyonkarahisar’a yaklaşık 20 km. uzaklıkta bulunan Grand Özgül Termal Oteli ailece gelip dinlenmek ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için odalar şeklinde düzenlenmiş ve ayrı bloklardan oluşan ve neredeyse yılın her mevsiminde doluluk oranı yüksek olan otellerden biri olduğunu belirtmek isteriz. Bu saydığımız otellerden başka da heyetin yerinde incelemede bulunduğu otellerden Korel Thermal Resort Clinic & SPA’nın donanımlı kliniginin olması ve fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermesi ayrıca belirtilmesi gereken özelliklerindendir. Yine de beş yıldızlı otellerden olan Akrones Thermal Hotel & Spa’nın Afyonkarahisara özgü termal sularının yanısıra toplantı ve konferanslar için Kongre merkezinin olması Türkiye’nin ceşitli illerinden iş dünyasının buluşma noktası olarak tercih sebeplerinden biri olma özelligine sahiptir. Burada Budan Termal Hotel-Convention Center’den de bahsetmeden gecemiyecegiz, bu sene Afyonkarahisar’da dünya motor yarışlarının geçecegi pistin hemen yan tarafında olması, bu spor alanına merakı olanlara hem termal sulardan şifa bulmak hem de gönlünce yarışları izlemek, biraz daha macerayı sevenlere ise motorlarıyla heyecan yaşama imkanı sunacak özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz.

Devamı var…

Merdan Gurbandurdıyev- LLM

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler