TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Afganistan’ın Kalkınması Türkmenistan’da Görüşülüyor

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Afganistan için Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) 7. Bakanlar düzeyindeki toplantısı öncesinde RECCA İş Forumu ve Bayan Girişimciler Toplantısı gerçekleştirildi.

Aşkabat’taki Arçabil otelinde düzenlenen forumlara; Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin eşi hanım Rula Gani, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Dövran Orazmuradov, Afganistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Rasav Humayon, çok sayıda ülkeden temsilciler ve Afgan iş kadınları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın liderliğinde Afganistan’ın ekonomik açıdan kalkınması için birçok dev projelerin hayata geçirildiğini söyledi. Özellikle enerji ve ulaştırma alanındaki projelerin önemine değinen Türkmen yetkili, TAPİ doğalgaz boru hattı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı, Afganistan’a çekilen elektrik hatlarının büyük bir önem kazandığını belirtti. Türkmen yetkili, Afganistan’a Türkmen elektriğinin ihracatının arttırılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını, bugünkü günde Afganistan’a İmamnazar-Andhoy ve Serhetabat-Gırat-Turgundi elektrik hatlarıyla 700 milyon kilovat/saat elektrik ihracatı yapıldığını, Badhız ve Covuzcan eyaletlerine de elektrik ihracatının gerçekleştirilmesi öngörüldüğünü ifade etti.

Toplantıda konuşan Afganistan Cumhurbaşkanı eşi Rula Gani, Afganistan’ın bir dönemler büyük kervansarayların, Asya’dan Avrupa’ya taşınan yüklerin merkezi olduğunu belirterek, son yıllardaki istikrarsızlıklardan dolayı ülke ekonomisinin etkilendiğini söyledi. Bölgedeki projelerin ülkesinin kalkınmasında önemli rol oynadığını söyleyen Rula Gani, TAPİ projesinin ve 7.RECCA toplantısına 40 ülkeden temsilci katılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Afgan Cumhurbaşkanı eşi Rula Gani, Afganistan’da son dönemlerde kadınların ülke ekonomisine katkılarının arttığına dikkat çekerek, 7.RECCA toplantısı kapsamında Kadın Girişimciler toplantısını yaparak, iş kadınlarının önünün açılmasına imkân sağlandığını belirtti. Rula Gani, ülkesinde kadınların yönettiği 850 işletmenin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantıda söz hakkı alan Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Dövran Orazmuradov, Türkmenistan ile Afganistan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştiğini söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 510 milyon doları bulduğunu ifade eden Türkmen Bakan, Afgan şirketlerinin katılımıyla Türkmenistan’da 37 milyon dolar ve 2 milyon manat düzeyinde projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

Toplantının resmi açılışından sonra iki ülke iş adamları arasında bir dizi ticari anlaşmalara imza atıldı. Ayrıca, Mizan ticaret merkezinde Türkmenistan ile Afganistan ticaret sergisi organize edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Gruziýa Türkmenistana täze ilçi belledi

“Türkmenistan-Ýewropa Bileleşigi” Bilelikdäki komitetiniň mejlisi geçiriler

Helga Mariýa Şmid: Türkmenistanyň Prezidenti bilen duşuşmak meniň üçin hormat

Teswirle