JEMGYÝET

Afganistan’da TAPİ Fuarı

İstanbul’da Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine ilişkin konferans devam ederken, Afganistan’ın başkenti Kabil’de ise TAPİ konulu fuar açıldı. Serginin amacı, projeyi tanıtmak amacıyla TAPI yetkililerini ve özel sektörün üyelerini bir araya getirmek oldu.

Tolonews haber ajansının haberine göre, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğal gaz boru hattı projesinin sergi komitesi, TAPI projesine katılmaları için özel sektörün teşvik edilmesi amacıyla Kabil'de üç günlük bir sergi başlattı. TAPI sergi komitesi, üye ülkelerde TAPI ile ilgili sergiler düzenleme yetkisine sahiptir. Bu sergi bugüne kadar ilk ve 20 şirket katıldı.

Komite başkanı Ahmed Sameer Mateen açılış töreninde TAPİ’nin özel şirketlere tanıtılması ve projeye özel sektörün katılması için zemin hazırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Afganistan'daki TAPİ proje direktörü Abdul Rahman Mücahid, Afganistan'daki TAPİ için ön çalışmaların yüzde 95'inin tamamlandığını ve projeyle ilgili pratik çalışmaların yakında başlayacağını söyledi.

Bu arada Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası (ACCI), TAPI projesinin uygulanmasıyla ilgili hükümeti Afgan şirketlerinin TAPI projesinin bazı bölümlerine katılmayı teşvik etmeye çağırdı.

TAPİ sergisi Kabil'de üç gün boyunca açık olacak. Sergi komitesi yakın gelecekte Hindistan, Pakistan ve Türkmenistan'da sergiler düzenleyecek ve Afgan şirketlerin katılmasını sağlayacak

TAPİ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TAPİ projesi, dört ülkenin – Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan’ın katılımıyla devam etmektedir. Türkmenistan'dan start alan 1.814 kilometrelik gaz boru hattı Afganistan'dan Pakistan ve Hindistan'a geçecek. Boru hattının en az 816 kilometre kadarı Afganistan topraklarından geçecek.

Boru hattı Herat, Farah, Nimroz, Helmand ve Kandahar illerinden geçecek ve Batı Afganistan'daki Kandahar-Herat Otoyolu'nun yanında inşa edilecek. Buradan Pakistan'da Kwetta ve Multan kentlerine doğru uzanacak.

Boru hattının son aşaması, Pakistan sınırına yakın olan Hindistan’ın Fazilka kasabasında son bulacak.

Proje TAPİ Limited Şirketi tarafından yürütülmektedir. Afganistan'ın, projeden yıllık olarak 400 milyon ABD Doları'ndan fazla transit vergisi kazanması bekleniyor. Afganistan Cumhurbaşkanlığı ofisine göre, proje Afganlara yönelik binlerce iş fırsatı yaratacak.

Afganistan ilk on yılda projeden yılda 500 milyon metreküp gaz alacak. Projenin tamamlanmasının ardından önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyar metreküp gaz ve önümüzdeki 10 yıl içinde 1,5 milyar metreküp gaz Afganistan’a akacak.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi