JEMGYÝET

Afganistan’da Kalıcı Barış Bölgesel Entegrasyon ile Sağlanacak

Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ülkenin ekonomik açıdan kalkınması amacıyla 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen konferans ile başlayan İstanbul Süreci ile Afganistan ve çevresinde istikrarın sağlanması amaçlanıyor. Bu bağlamda, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta İstanbul Süreci kapsamında Bölgesel altyapılar konulu bölgesel teknik grubun toplantısı gerçekleştirildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) beraber organize ettiği toplantıya, başta Türkiye olmak üzere ABD, Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan gibi birçok ülkeden heyet katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkmenistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Vepa Haciyev, uluslararası toplumun atacağı adımlar sayesinde Afganistan’da oluşan pozitif atmosferin devam etmesini istediğimizi kaydederek, Türkmenistan’ın Afganistan’a her platformda destek vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov her platformda dile getirdiği gibi Afganistan’daki sorunların politik süreç ile çözülmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Yardımcısı Haciyev, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması için ülkenin bölgesel entegrasyon içerisinde olması gerektiğinin önemine değindi.

Türkmen yetkili ayrıca, Afganistan’daki güvenliğin ekonomik işbirliği ile sağlanacağını söyleyerek, bunun için uluslararası işbirliğinin önemli olduğunu belirtti. Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, Türkmenistan’ın Afganistan’a destek vermek amacıyla  demiryolu, doğalgaz ve elektrik hattı gibi birçok projeleri hayata geçirdiğini ve Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesinin bitmek üzere olduğunu belirtti.

Türkmen Bakan Yardımcısı, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz hattı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı, Türkmen elektriğinin ucuz fiyattan Afganistan’a ulaştırılmasını sağlayan elektrik hattı projelerinin hem bölge ülkeleri hem de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Toplantıda, Türkmenistan’ın Afganistan’ın da aralarında bulunduğu bölgesel projelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, toplantıda yapılan sunumlarda Afganistan’da barış ve istikrarı hedefleyen projelerin devam ettirilmesinin hayati önem arz ettiğini ifade ettiler.

 

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi