TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Afganistan, TAPİ projesini başlatacak

Afganistan Hükümeti, Türkmenistan’ın öncülük ettiği ve Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesini başlatmak istiyor. Bu konu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un Kabil ziyaretinde ele alındı.

Afgan medyasında yer alan habere göre, Türkmenistan Bakanı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ve Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani ile görüştü. Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan ile ilgili ekonomik projeleri desteklediği için Türkmenistan yönetimine teşekkür etti ve TAPİ projesinin Afganistan topraklarından geçeceği kısmının inşasına sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti. TAPİ’nin sadece doğalgaz boru hattı olmadığını belirten Gani, buna paralel olarak elektrik ve fiber optik hattının da çekileceğini belirtti. Afgan Lider, TAPİ projesinin hızlandırılması için kendi ülkesinin yetkililerine bir takım talimatlarda bulundu.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı, Afgan mevkidaşı Rabbani ile Aşkabat’ta düzenlenen 7.RECCA toplantısını ve bu toplantı kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Lapis Lazuli ulaştırma koridorunu görüştü.

Ayrıca, taraflar TAPİ projesi, TAP 500 elektrik hattı ve fiber optik iletişim hattı projeleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Bu arada, Afganistan Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Afganistan’ın önümüzdeki 3 ay içerisinde TAPİ projesini başlatacağı belirtildi. Boru hattının 700 kilometresi Afganistan topraklarından geçecek. Ön tahminlere göre, Afganistan TAPİ projesinden her sene yaklaşık 1 milyar dolar transit geliri elde edecek. Afganistan’da 12 bin iş alanı oluşacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Halk Maslahatynyň Başlygynyň Koreýa Respublikasynyň resmi sapary

Türkmenistanyň daşary işler ministri Türkiýede saparda bolar

Serhetabat we Oguzhan etrap häkimlikleri ýatyryldy

Baş Redaktor

Teswirle