JEMGYÝET

Afganistan İçin ‘İstanbul Süreci’ Devam Ediyor

İstanbul Süreci aracılığıyla, güvenli ve istikrarlı bir Afganistan tesis etmek yapılan çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülmektedir.  Bu sürece katılan ülkelerin teknik grubu Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta toplandı. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıya, 20 ülkeden ve bir dizi uluslararası örgütlerden temsilciler katıldı.

 

Toplantıya ev sahiplik eden Türkmenistan heyeti, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bir dizi uluslararası önerileri Afganistan’da güvenliğin ve barışın sağlanmasına yönelik olduğu belirtildi.

Türkmenistan, Afganistan’ın da dâhil edildiği enerji, ulaştırma sektörlerinde birçok uluslararası projelere imza atmaktadır. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı, Türkmenistan’dan Afganistan’a uzanan demiryolu ve elektrik hattı projeleri bunun apaçık örnekleridir. Bunun yanı sıra yeni uluslararası projelerde yer almaktadır. Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Afganistan-Pakistan ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projeleridir.

 

Toplantıda, Afganistan’da altyapı projelerin hayata geçirilmesine yönelik konular görüşüldü. Bu alanda katılımcı ülkeler somut teklifleri ileri sürdü.

 

Toplantı kapsamında Türkmenistan Demiryolu Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nda yuvarlak masa toplantıları yapılacak.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri