BIZNES

Afgan yükleri Lapis Lazuli koridoru ile Azerbaycan’a ulaştı

Afganistan'dan yola çıkan ilk yük, Lapis lazuli uluslararası ulaşım koridoru aracılığıyla Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı'na ulaştı.

Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı basın sözcüsü Vafa Safarli-Abdullazade Azerbaycan basınına yaptığı açıklamasında, 174 tonluk ilk ihracat yükünün Azerbaycan’a ulaştığını kaydetti.

Afganistan’ın kurutulmuş meyveler ve baharatlardan oluşan 9 TIR’lık ilk sevkiyatı, Lapis Lazuli ulaştırma koridoru aracılığıyla Türkmenistan topraklarından geçerek, Berkarar gemisiyle Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan’a ulaştı.

Vafa Safarli-Abdullazade, bu yükün Azerbaycan’dan sonra Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ve Avrupa güzergahı ile yol alacağını belirtti.

Azeri yetkili, gelecekte bu güzergaha Hindistan’ın da katılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakü limanında düzenlenen törene; Türkiye’nin ve Afganistan’ın Azerbaycan’daki büyükelçileri de katıldı. Her iki büyükelçi, ulaşım koridorunun öneminden bahsetti ve Afganistan’ın kalkınmasına, ihracatının arttırılmasına sağladığı katkıları anlattı.

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye, Kasım 2017'de Lapis Lazuli uluslararası bir ulaşım koridoru oluşturulması konusunda anlaşma imzalamıştı.

13 Aralık 2018 tarihinde Afganistan’dan bu güzergah ile ilk sevkiyata başlanmıştı.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy