TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Afgan lider Türkmen misafirperverliği için teşekkür etti

26-27 Kasım 2016 tarihlerinde 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı ve Atamurat-Akina demiryol hattının açılış törenleri için Türkmenistan’da bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmen misafirperverliği için teşekkür etti. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a mektup gönderen Afgan lider, ziyareti kapsamında kendileri verilen Türkmenistan Uluslararası Petrolgaz Üniversitesi tarafından takdim edilen fahri doktora unvanı için de şükranlarını iletti.

Türkmenistan ile Afganistan arasında inşa edilen Atamurat-Akina demiryol hattının önemine değinen Cumhurbaşkanı Gani, bu projenin bölge için büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Gani, bu projenin sadece Türkmenistan ile Afganistan için değil, aynı zamanda bütün bölge ülkeleri için de ekonomik kalkınma sağlayacağını belirtti.

Afgan Cumhurbaşkanı, sözkonusu projenin bölgenin ekonomisinin kalkınmasına ve bölgesel istikrarın perçinlenmesine imkan sağlayacağına cani gönülden inandığını kaydetti.

Türkmenistan’ın girişimiyle Orta Asya bölgesinde ulaştırma alanında önemli projelere imza atılıyor. Daha önce Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryol hattı hizmete açılırken, şimdi ise Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryol hattının ilk etabı olarak 88 kilometre uzunluğundaki Atamurat-İmamnazar (Türkmenistan) – Akina (Afganistan) kısmı hizmete açıldı.

 Sözkonusu proje, Asya uluslararası ulaşım koridorunun önemli bir parçasını oluşturacaktır. Bu hattın daha sonra Çin’e kadar uzanması ve bunun akabinde Orta Asya bölgesindeki ülkelerin Asya-Pasifik ülkelerine ulaşmasına imkan sağlayacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Awaza forumy: deňze çykalgasy bolmadyk döwletlere maýa goýumlary gönükdirmek möhümdir

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri